szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Prowadzi i nadzoruje procesy ujednoradniania mieszanin typu: ciało stałe-ciało stałe, ciało stałe-ciecz, ciecz-ciecz w zróżnicowanych homogenizujących urządzeniach mechanicznych, działających w sposób okresowy lub ciągły, w tym półautomatycznych i automatycznych, w celu otrzymania jednorodnych mieszanin sypkich, ciastowatych, mazistych, emulsyjnych.
Wykonuje prace związane z przygotowaniem, obsługą i eksploatacją automatycznych linii i maszyn kaletniczych (wałkowych krajarek pasków, dziurkarko-wycinarek, zgrzewarek, wycinarek końcówek pasków, malowarek krawędzi, oczkowarek, nitowarek, pistoletowych nakładarek kleju itd. służących do wyrobu galanterii skórzanej i z tworzyw sztucznych: toreb damskich, pasków, portfeli, futerałów, teczek, walizek, neseserów, plecaków, obroży, smyczy itp.;
reguluje i obsługuje maszyny i urządzenia, czyści je i konserwuje.
Prowadzi obsługę urządzeń odpylających i klimatyzacyjnych, gwarantując ich sprawność oraz nieprzerwaną i ekonomiczną pracę, używając przenośnych przyrządów kontrolno-pomiarowych.
Obsługuje i nadzoruje urządzenia koksowni; prowadzi, nadzoruje i kontroluje procesy związane z wytwarzaniem koksu i produktów pochodnych oraz eksploatuje użytkowane maszyny zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami, przestrzegając przepisów bhp, ppoż. i ochrony środowiska.
Obsługuje, nadzoruje oraz utrzymuje w należytym stanie technicznym i higienicznym zautomatyzowane, sterowane cyfrowo urządzenia do termicznego utrwalania produktów płynnych i półpłynnych (np. soki, mleko, śmietanka, sosy) metodą ciągłą, napełniarki wielofunkcyjne (z jednoczesnym formowaniem opakowań kartonowych) oraz urządzenia znakujące i pakujące zgodnie z obowiązującymi instrukcjami.
Napełnia silosy i zbiorniki materiałami lub surowcami sypkimi za pomocą urządzeń zsypowych i transportowych; zapewnia odpowiednie okresy przechowywania i przeprowadza zabiegi poprawiające kondycję przechowywanych surowców; opróżnia silosy i waży lub dozuje wydawane surowce i materiały.
Obsługuje i nadzoruje aparaty i urządzenia do szybkiego uzyskiwania w skali przemysłowej jednorodnych mieszanin ciał stałych, roztworów, zawiesin ciał stałych w cieczy bądź emulsji niemieszających się ze sobą cieczy.
Wykonuje prace związane z obsługą i eksploatacją kompletnej linii do montażu obuwia, na którą składają się następujące maszyny i urządzenia: formowarka pięt z nawilżaczem, zespół ćwiekarek, stabilizator obuwia, automatyczny zespół do drasania wierzchów i nanoszenia kleju, urządzenie susząco-aktywizujące do spodów i wierzchów, prasa do spodów, chłodziarka, zezuwarka kopyt, przybijarka obcasów oraz inne dodatkowe urządzenia pomocnicze, w zależności od modelu i rodzaju produkowanego obuwia.
Nadzoruje i utrzymuje w dobrym stanie urządzenia telewizji kablowej: instalacje światłowodowe, sprzęt konserwatorski; przekazuje zgłoszenia o uszkodzeniach i awariach sieci telewizji kablowej; koordynuje i nadzoruje usuwanie usterek i awarii; stosuje procedury zawarte w instrukcjach, dotyczące zaniku napięcia stacji czołowej, zaniku napięcia urządzeń monitorowanych, pojawiających się alarmów, dostępu do pomieszczeń technicznych; rozlicza kierowników rejonów technicznych ze zrealizowanych zleceń; współpracuje z dyspozytorami i służbami zewnętrznymi oraz własnymi w celu usuwania uszkodzeń.
Prowadzi obsługę urządzeń do oczyszczania ścieków w małych oczyszczalniach lub węzła technologicznego w dużej oczyszczalni o złożonym układzie technologicznym, celem zagwarantowania ich pewnej, nieprzerwanej pracy, używając przenośnych przyrządów kontrolno-pomiarowych.
Obsługuje maszyny i urządzenia służące do automatycznego lub półautomatycznego pakownia towarów w pudła kartonowe lub inne opakowania zbiorcze.
Steruje wozem do transportowania kadzi z płynną stalą i obsługuje urządzenie do próżniowego odgazowania stali; prowadzi proces odgazowania z wykorzystaniem wskazań aparatury kontrolno-pomiarowej.
Przygotowuje surowce i masy ceramiczne; formuje, suszy i wypala półfabrykaty ceramiczne; obsługuje maszyny i urządzenia do formowania, wykańczania i zdobienia półfabrykatów ceramicznych; formuje, wykańcza i zdobi ręcznie półfabrykaty ceramiczne; obsługuje suszarnie i piece do wypału surowców i półfabrykatów ceramicznych.
Obsługuje i nadzoruje maszyny i urządzenia w procesach wytwarzania półproduktów i produktów chemicznych; nadzoruje i kontroluje przebieg procesów technologicznych; wytwarza półprodukty i produkty chemiczne podlegające przeróbce w dalszych etapach procesu produkcji; montuje, demontuje, diagnozuje i konserwuje maszyny i urządzenia oraz urządzenia pomocnicze i aparaturę kontrolno-pomiarową stosowaną w procesach wytwarzania półproduktów i produktów przemysłu chemicznego.
Wytwarza wyroby ze szkła; sporządza zestawy szklarskie i topi masy szklane; formuje wyroby ze szkła sposobem ręcznym i mechanicznym; wykańcza, zdobi oraz przetwarza wyroby ze szkła.
Obsługuje, nadzoruje oraz utrzymuje w należytym stanie technicznym maszyny i urządzenia do produkcji krajanki tytoniowej, produkcji papierosów i ich pakowania.
Przygotowuje złom niewsadowy, wapno palone oraz żelazostopy do procesu wytapiania; ocenia jakość i przydatność materiałów wyjściowych do dalszego przerobu; eliminuje zanieczyszczenia; steruje urządzeniami do cięcia i paczkowania złomu oraz przygotowuje wapno.
Wykonuje prace instalacyjno-montażowe, konserwacyjne i manipulacyjne w zakresie obsługi eksploatacyjnej różnego rodzaju urządzeń radiokomunikacyjnych, posługując się odpowiednimi dokumentacjami technicznymi, instrukcjami oraz narzędziami elektromonterskimi, ślusarskimi i specjalnymi, a także prostym w obsłudze elektrycznym sprzętem pomiarowym, np. miernikiem uniwersalnym, w celu kontrolowania połączeń elektrycznych i napięć zasilania.
Obsługuje urządzenia rozdrabniające (rębaki, dezintegratory itp.) oraz sortowniki stosowane w procesie otrzymywania z kloców drewna zrębków o odpowiednich wymiarach, przydatnych do procesu roztwarzania lub mechanicznego rozwłókniania.
Obsługuje i nadzoruje w skali przemysłowej urządzenia i maszyny do kruszenia i rozdrabniania w wyniku mechanicznego rozgniatania, uderzania, zginania, rozrywania lub rozcierania litych surowców mineralnych, surowców wtórnych pochodzenia organicznego i nieorganicznego oraz produktów przemysłowych do rozmiarów wymaganych przy dalszej obróbce lub w transporcie.
Obsługuje urządzenia (rozwłókniacze) służące do wytwarzania wodnej zawiesiny, składającej się w przeważającej części z rozdzielonych włókien celulozowych, powstałych w wyniku rozdrabniania płatków masy włóknistej i pęczków włókien.
Prowadzi i nadzoruje procesy: absorpcji, chemisorpcji, adsorpcji i desorpcji w celu wydzielenia z mieszanin substancji będących produktami właściwymi, ubocznymi lub zanieczyszczeniami oraz otrzymywania roztworów gazów w cieczach, stosując zróżnicowaną aparaturę o działaniu ciągłym lub okresowym, często półautomatyczną lub automatyczną.
Kieruje uniwersalnymi ciągnikami z doczepionymi do nich urządzeniami technicznymi stosowanymi w leśnictwie do wykonywania różnorodnych prac, m.in. związanych z przygotowaniem gleby, pielęgnowaniem upraw leśnych, budową i utrzymaniem dróg, transportem drewna.
Obsługuje urządzenia i instalacje do utylizacji surowców zwierzęcych.
Prowadzi obsługę urządzeń do uzdatniania i demineralizacji wody służących do: napowietrzania, filtrowania, dezynfekcji wody uzdatnionej, podawania jej do sieci miejskiej itp., zgodnie z wymaganiami technologicznymi, w celu wyeliminowania substancji powodujących twardość i doprowadzenia wody do właściwych parametrów w zależności od celów, do jakich ma być użyta (energetyka, ciepłownictwo, przemysł itp.).
Steruje urządzeniami głównymi i pomocniczymi ciągu walcowniczego, takimi jak: walcarki, rozwijarki, przewijarki, rolki podające, w procesie walcowania stali i metali nieżelaznych, z zachowaniem wymogów dyscypliny technologicznej i eksploatacyjnej.
Obsługuje i nadzoruje linie technologiczne, instalacje, maszyny i urządzenia stosowane przy produkcji piwa oraz czuwa nad prawidłowym przebiegiem poszczególnych etapów procesu technologicznego produkcji piwa.
Wykonuje prace związane z przygotowaniem, obsługą i eksploatacją automatycznych maszyn wycinających, służących do wycinania, perforowania, numerowania, stemplowania elementów cholewek i elementów spodowych obuwia.
Obsługuje krajarkę mechaniczną; wykrawa z różnego rodzaju tkanin poszczególne części odzieży damskiej, męskiej i dziecięcej; konserwuje urządzenia wykrawające i nawarstwiające.
Obsługuje i nadzoruje, kontroluje i reguluje w skali przemysłowej urządzenia (aparaty) do procesów odparowywania, przeważnie pod ciśnieniem niższym od atmosferycznego, rozpuszczalników z rozcieńczonych roztworów, w celu ich zatężenia za pomocą ciepła doprowadzonego do układu.
Obsługuje urządzenia i agregaty do dozowania składników mieszanki betonowej, takie jak: podajniki taśmowe, ślimakowe, celkowe, dozowniki cementu, a także wagi automatyczne, mieszarki, zasobniki, silosy.
Odpowiada za prawidłowe znakowanie artykułów przemysłowych; zajmuje się obsługą znakowarek laserowych oraz urządzeń do grawerowania.
Obsługuje samojezdne maszyny wykonujące więcej niż jedną operację w procesie pozyskiwania drewna, tj. maszyny ścinkowo-układające, ścinkowo-zrywkowe, okrzesująco-przerzynające (procesory) lub ścinkowo-okrzesująco-przerzynające (harwestery).
Obsługuje wieżę załadowczą urządzenia taśmowego do przeładunku węgla na statki morskie.
Obsługuje i nadzoruje w skali przemysłowej urządzenia o działaniu okresowym lub ciągłym, służące do rozdzielania składników ciekłej mieszaniny niejednorodnej (zawiesiny) lub cieczy o różnych gęstościach oraz subtelnych zawiesin i składników emulsji, ulegających rozwarstwieniu na składniki o różnej gęstości pod wpływem działania siły odśrodkowej.
Wykonuje prace związane z wprowadzaniem, przetwarzaniem, przechowywaniem i wyprowadzaniem informacji cyfrowych lub analogowych, na ogół elektronicznie, z wykorzystaniem urządzeń do przygotowywania maszynowych nośników danych, maszyn analitycznych, komputerów oraz urządzeń przekazywania danych na odległość; instaluje oraz uruchamia nowe maszyny i urządzenia na stanowiskach pracy, a także kontroluje stan techniczny użytkowanych maszyn i urządzeń wraz z wykonywaniem prostych czynności typu: czyszczenie i konserwacje.
Operator wtryskarki obsługuje i nadzoruje urządzenia służące do formowania wyrobów z tworzyw sztucznych.
Operator wtryskarki jest zawodem o charakterze produkcyjnym. Celem pracy operatora wtryskarki jest obsługiwanie wtryskarek do formowania wyrobów o różnych kształtach z tworzyw termoutwardzalnych lub termoplastycznych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie normami, instrukcjami i procedurami. Operator wtryskarki obsługuje również urządzenia pomocnicze do podawania surowca i odbioru wyprasek, sortuje półprodukty oraz gotowe produkty, kwalifikuje je według jakości i pakuje. Operator wtryskarki odpowiedzialny jest za właściwe wykorzystanie surowców, wytworzenie prawidłowych produktów oraz właściwe eksploatowanie maszyn i urządzeń. Do jego zadań należy: nadzorowanie i kontrolowanie prawidłowości przebiegu procesów formowania i jakości wytworzonych wyrobów, wypełnianie dokumentacji technologicznej, w tym kart identyfikacyjnych wyrobów, czyszczenie i konserwowanie obsługiwanych urządzeń, kontrola urządzeń sterowniczych nadzorujących proces technologiczny oraz reagowanie na nieprawidłowości w procesie.
Prowadzi wyładunek materiałów sypkich z wagonów za pomocą wywrotnic obrotowych bębnowych lub czołowych, steruje pracą rozmrażalni wagonów za pomocą urządzeń zdalnego sterowania.
Operator zautomatyzowanej linii produkcyjnej nadzoruje proces wytwarzania produktów zgodnie z technologią jakości i zasadami bezpieczeństwa.
Operator zautomatyzowanej linii produkcyjnej jest zawodem o charakterze produkcyjnym. Do obowiązków operatora zautomatyzowanej linii produkcyjnej należy wytwarzanie produktów, sprawdzanie stanu technicznego linii produkcyjnej (lub jej części), jak i zainstalowanych na niej urządzeń wraz z układami zasilania i sterowania. Przed każdorazowym rozpoczęciem pracy i załączeniem obsługiwanej linii produkcyjnej operator ma obowiązek skontrolowania stanu jej bezpieczeństwa, identyfikacji występujących usterek oraz, w przypadku konieczności, dokonywania prostych czynności regulacyjnych urządzeń wchodzących w skład linii. Operator zautomatyzowanej linii produkcyjnej obsługuje pulpity sterownicze lub panele operatorskie sterujące urządzeniami automatyki przemysłowej. Dokonuje bieżącej kontroli prawidłowości działania zespołów, podzespołów linii z wykorzystaniem prostych lub specjalistycznych przyrządów i aparatury kontrolno-pomiarowej. Wykonuje przeglądy niezawodności działania urządzeń automatyki, a także zainstalowanych robotów i manipulatorów oraz zapewnia prawidłowość ich pracy. Operator odpowiada także za identyfikację błędów i niesprawności linii produkcyjnej, które mogą naruszyć bezpieczeństwo pracy, doprowadzić do błędów jakościowych produkowanych komponentów lub też do nieplanowanych przestojów maszyn lub całych linii produkcyjnych. Praca operatora zautomatyzowanej linii produkcyjnej ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, niezawodność i wydajność linii, a także na jakość wytwarzanych wyrobów.
Nadzoruje i kontroluje pracę zgrzewarek punktowych, liniowych, doczołowych, tarciowych i indukcyjnych; uruchamia i reguluje parametry urządzeń do zgrzewania, agregatów wielopunktowych i linii automatycznych; reguluje i konserwuje zgrzewarki; obsługuje urządzenia i przyrządy specjalne; pobiera i stosuje odpowiednie materiały i przyrządy pomocnicze zgodnie z wymogami technologicznymi; dobiera, sprawdza i reguluje parametry elektryczne zgrzewarek, wymienia zużyte lub uszkodzone elementy w zgrzewarkach, dokonuje okresowych przeglądów.
Odpowiada za administrowanie systemem zarządzania zasobami firmy;
zajmuje się obsługą systemu SAP oraz wspieraniem działań zarządzania zasobami firmy z wykorzystaniem systemów informatycznych.
Obsługuje (w zespole dwuosobowym) zamontowane na ciągnikach kolejki linowe służące do zrywki drewna z miejsc trudno dostępnych.
Operator żurawia jezdniowego ustawia i obsługuje żuraw jezdniowy oraz kontroluje jego pracę.
Głównym zadaniem operatora żurawia jezdniowego jest podnoszenie i przemieszczanie wyrobów, materiałów i konstrukcji za pomocą żurawia. Oprócz tego operator dba o część jezdną, na której zamontowany jest żuraw. Praca operatora żurawi jezdniowych jest przeważnie wykonywana w kabinach. Osoby wykonujące tę pracę mają często podwójny zawód kierowcy i operatora. Operatora obowiązuje utrzymywanie łączności ze współpracownikami (sygnalistami) za pomocą sygnałów bezpieczeństwa, komunikacji słownej, sprzętu radiowego itp. Operator powinien stosować przepisy i zalecenia dozoru technicznego, bezbłędnie rozpoznawać sygnały i stosować się do nich. Do podstawowych obowiązków operatora należy ponadto codzienna obsługa techniczna maszyn, sprawdzanie działania mechanizmów napędowych i zabezpieczających oraz przygotowanie stanowiska pracy.
Operator żurawia wieżowego przemieszcza tym urządzeniem ładunki w pracach przeładunkowych, montażowych i transportowych.
Praca operatora żurawia wieżowego to zespół działań, których celem jest bezpieczne przemieszczanie ładunków w obrębie składowisk, miejsc robót lub środków transportu. Przed każdorazowym rozpoczęciem pracy żurawiem operator zapoznaje się z technologią robót, w realizacji których ma uczestniczyć, sprawdza stan oznaczeń i napisów ostrzegawczych, ocenia warunki atmosferyczne i otoczenia, bada stan miejsca posadowienia żurawia oraz kontroluje stan techniczny urządzenia i osprzętu. Po włączeniu zasilania kontroluje funkcjonowanie ruchów roboczych, mechanizmów i urządzeń zabezpieczających. W trakcie pracy za pomocą urządzeń sterowniczych operator podnosi, przemieszcza i opuszcza ładunek, nadzorując parametry pracy żurawia i obserwując otoczenie (innych pracowników, obiekty). Podczas manewrowania ładunkiem operator współpracuje z hakowym i sygnalistą. Po zakończonej pracy operator pozostawia żuraw w pozycji zgodnej z instrukcją obsługi, uwzględniając warunki otoczenia i prawdopodobieństwo kolizji z innymi urządzeniami, znajdującymi się w otoczeniu żurawia wieżowego, ocenia stan techniczny żurawia i osprzętu oraz, jeżeli takie są wewnętrzne procedury, dokonuje wpisu do dziennika obsługi codziennej.
Wykonuje prace niezbędne do zapewnienia możliwie najwyższej niezawodności wyciągarki; zapewnia bezpieczny profil startu szybowca, dobierając właściwą prędkość nawijania liny na bęben wyciągarki, odpowiednio do warunków meteorologicznych i własności sprzętu oraz reakcji pilota.
Nadzoruje dzieci podczas przechodzenia przez jezdnię w drodze z przystanku do szkoły i ze szkoły na przystanek w miejscach ruchliwych, często nieoznakowanych lub niebezpiecznych;
zapoznaje dzieci z zasadami ruchu drogowego oraz zasadami przechodzenia przez jezdnię;
zapewnia dzieciom bezpieczeństwo i opiekę podczas poruszania się na przejściach dla pieszych;
sygnalizuje policji, straży miejskiej zarządowi dróg publicznych wszelkie nieprawidłowości w bezpiecznym poruszaniu się dzieci na drogach publicznych.
Opiekuje się dzikimi zwierzętami w cyrku, w rezerwacie lub w ogrodzie zoologicznym, zapewniając im obsługę, pielęgnację i żywienie odpowiednie do ich wymagań gatunkowych i osobniczych; prowadzi obserwacje zachowań i wnioskuje dalsze postępowanie; chroni rezerwat przed szkodnikami, drapieżnikami i kłusownikami.
Opiekun klienta zajmuje się obsługą posprzedażową klientów oraz budowaniem i utrzymaniem przyjaznych relacji z klientami.
Opiekun klienta reprezentuje firmę w kontaktach bezpośrednich z klientami, buduje i utrzymuje długofalowe relacje, pomaga w rozwiązywaniu problemów i przyjmowaniu reklamacji. Opiekun klienta kreuje pozytywny wizerunek firmy poprzez przygotowywanie ofert handlowych, planów sprzedażowych uwzględniających preferencje klientów, zgodne z planowaną sprzedażą w firmie. Wszelkie wynegocjowane warunki przedstawiane klientom są poparte analizami rynku oraz aktualną ofertą produktów firmy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku kształtuje produkt pod kątem marketingowo-sprzedażowym w taki sposób, aby zaspokajać potrzeby klientów, maksymalizując jednocześnie zyski własnej firmy.
W sposób profesjonalny pomaga osobie chorej i niesamodzielnej zaspokoić jej podstawowe potrzeby życiowe; rozpoznaje i rozwiązuje problemy opiekuńcze osoby chorej i niesamodzielnej w różnym wieku; asystuje personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, pomaga mu i jednocześnie wspiera osobę chorą i niesamodzielną.
Świadczy osobom starszym usługi opiekuńczo-wspierające; rozpoznaje możliwości oraz ograniczenia w funkcjonowaniu osoby starszej wynikające z rodzaju i stopnia niepełnosprawności; rozpoznaje i interpretuje sytuacje społeczne, warunki życia, relacje z rodziną, grupą i środowiskiem lokalnym osoby starszej; dobiera metody, techniki, narzędzia i formy realizacji działań opiekuńczo-wspierających do sytuacji życiowej, stanu zdrowia, rozpoznanych problemów i potrzeb osoby starszej; udziela wsparcia emocjonalnego i aktywizuje osoby starsze do samodzielności życiowej w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności; nawiązuje, podtrzymuje i rozwija współpracę z podmiotami działającymi na rzecz osób starszych w środowisku lokalnym.
Stymuluje rozwój i aktywizuje osoby przebywające w domu pomocy społecznej oraz wykorzystuje w tym celu różnorodne metody i narzędzia rehabilitacji lub terapii; aktywnie włącza się i wzmacnia profesjonalne działania w zakresie realizacji indywidualnego planu pracy i pomocy osobie przebywającej w domu pomocy społecznej lub innej instytucji opiekuńczej.
Opiekuje się psami, kotami i innymi zwierzętami hodowanymi w domach pod nieobecność właścicieli lub na ich zlecenie; rozpoznaje zachowania i potrzeby zwierząt domowych; przeprowadza zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiednio żywi zwierzęta domowe.
Wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i zaspokojenia podstawowych potrzeb osób lub środowiska powierzonego jej opiece (dzieciom, osobom niepełnosprawnym, niezaradnym lub rodzinom przeciążonym obowiązkami) z wykorzystaniem sprzętu stanowiącego własność pracodawcy.
Sprawuje opiekę nad dziećmi i młodzieżą przewożonymi autobusami (tzw. transportem specjalny zwanym „gimbusami” lub transportem publicznym) w drodze do szkoły i powrotu do domu, za które odpowiadają gminne władze samorządowe;
zapewnia bezpieczeństwo dzieciom w czasie wsiadania do autobusu, w czasie jazdy oraz wysiadania z autobusu.
Pełni funkcje wychowawczo-opiekuńcze oraz wykonuje zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne małych dzieci, dba o prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo dzieci.
W warunkach domowych wykonuje zabiegi higieniczno-pielęgniarskie oraz czuwa nad prawidłowym rozwojem i bezpieczeństwem małych dzieci .
Udziela pomocy i świadczy usługi opiekuńcze osobom przewlekle chorym, samotnym i niesamodzielnym, które nie mają dostatecznego wsparcia ze strony rodziny lub innych osób z najbliższego otoczenia.
Spełnia funkcje wychowawczo-opiekuńcze w stosunku do dzieci w wieku do 3 lat w żłobkach i klubach dziecięcych; organizuje zabawy, zajęcia plastyczne, muzyczne i ruchowe z elementami edukacji; zapewnia dziecku właściwą opiekę pielęgnacyjną oraz edukacyjną; współpracuje z rodzicami dziecka.
Zajmuje się doborem podzespołów optoelektronicznych do wybranych zastosowań oraz projektowaniem układów optoelektronicznych; przeprowadza symulacje oraz pomiary charakterystyk elektrycznych i optycznych a także wyznacza podstawowe parametry charakteryzujące elementy i układy elektroniczne oraz sieci telekomunikacyjne wykorzystujące układy optoelektroniczne; określa parametry światłowodów i elementów techniki światłowodowej w celu prawidłowego zastosowania poszczególnych elementów w układach elektronicznych oraz sieciach telekomunikacyjnych.
Wykonuje pomiary parametrów układu wzrokowego; odkrywa odstępstwa od norm fizjologicznych, w celu dobrania, przepisania i wykonania korekcji za pomocą okularów, soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych; prowadzi lub nadzoruje rehabilitację układu wzrokowego; w przypadku spostrzeżenia zmian sugerujących odstępstwa od norm fizjologicznych, kieruje pacjenta do lekarza specjalisty.
Wykonuje pomiary wad wzroku za pomocą przyrządów oftalmicznych, dobiera okulary korekcyjne i inne pomoce wzrokowe, dokonuje napraw i konserwacji wszystkich typów okularów.
Wykonuje prace konserwacyjne i naprawcze sprzętu optycznego, m.in.: aparatów fotograficznych, kamer, aparatów projekcyjnych, mikroskopów, niwelatorów, lornetek, peryskopów, rzutników, a także zespołów: przekładni, mechanizmów napędowych i pomocniczych; reguluje i sprawdza działanie zmontowanego sprzętu optycznego, posługując się narzędziami i maszynami ślusarsko-montażowymi oraz przyrządami kontrolno-pomiarowymi.
Uczestniczy w nabożeństwach religijnych, ślubach, pogrzebach itp., podnosząc ich uroczysty charakter poprzez muzykę i śpiew; organizuje i prowadzi chór kościelny; dyryguje śpiewem uczestników nabożeństw i innych uroczystości religijnych.
Organizator imprez rozrywkowych (organizator eventów) planuje, organizuje, koordynuje i nadzoruje imprezy rozrywkowe.
Organizator imprez rozrywkowych (organizator eventów) jest zawodem o charakterze usługowym. Celem jego pracy jest częściowe lub kompleksowe zorganizowanie imprezy rozrywkowej. Organizator imprez rozrywkowych zna branżowy rynek usług oraz aktualne trendy. Działa w imieniu i na zlecenie klienta. Poprzez bezpośrednią analizę oczekiwań, preferencji oraz celów określa indywidualne potrzeby zleceniodawcy. Tworzy koncepcję imprezy rozrywkowej, układa jej scenariusz, opracowuje harmonogram prac z nią związanych, a także odpowiada za koordynację i nadzór jej prawidłowego przebiegu. Doradza klientowi wybór atrakcji oraz rzetelnych i sprawdzonych podwykonawców, z którymi ustala i negocjuje zakres i koszt usług, warunki techniczne, warunki współpracy. Rezerwuje miejsce imprezy oraz podpisuje umowy niezbędne do realizacji imprezy. Bierze pełną odpowiedzialność za organizację i realizację imprezy rozrywkowej (eventu), a tym samym za działania podwykonawców i/lub zespołu pracowników wyznaczonych do realizacji poszczególnych zadań. Zapewnia organizację i przeprowadzenie imprezy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Uzyskuje niezbędne pozwolenia i dopełnia wszelkich formalności związanych z organizacją.
Organizator imprez sportowych przygotowuje i realizuje imprezy sportowe i wydarzenia sportowo-rekreacyjne oraz koordynuje ich przebieg.
Organizator imprez sportowych jest zawodem o charakterze usługowym. Celem jego pracy jest zorganizowanie i przeprowadzenie imprezy związanej ze współzawodnictwem sportowym lub imprezy popularyzującej kulturę fizyczną. Efektem pracy są zorganizowane przez niego zawody i turnieje sportowe oraz imprezy sportowo-rekreacyjne. Jego zadaniem jest wskazanie odpowiedniego stadionu, budynku lub miejsca w plenerze oraz przygotowanie miejsca imprezy, uzyskanie pozwoleń wymaganych prawem, opracowanie regulaminu i scenariusza imprezy. Organizator imprez sportowych współpracuje z instytucjami, organizacjami i fundacjami promującymi sport. Zatrudnia, nadzoruje i koordynuje pracę osób przydzielonych do realizacji wyznaczonych zadań. Promuje imprezę oraz pozyskuje sponsorów. Do jego obowiązków należy zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom imprezy.
Organizator imprez ślubnych planuje, organizuje i koordynuje uroczystości ślubne i weselne.
Organizator imprez ślubnych jest zawodem o charakterze usługowym. Celem jego pracy jest częściowe lub kompleksowe zorganizowanie uroczystości ślubnej i weselnej, jak również indywidualne doradztwo w tym zakresie. Organizator imprez ślubnych jest osobą doskonale znającą rynek usług i trendy w branży ślubnej. Działa w imieniu i na zlecenie pary młodej. Poprzez bezpośrednią analizę oczekiwań, preferencji oraz możliwości finansowych określa indywidualne potrzeby klientów oraz doradza w zakresie stylu uroczystości, jej lokalizacji, atrakcji artystycznych, dekoracji itp. Układa scenariusz ślubu i wesela, opracowuje harmonogram prac, a także czuwa nad prawidłowym przebiegiem całej uroczystości. Posiada rozbudowaną bazę zweryfikowanych usługodawców, z którymi w imieniu pary młodej negocjuje warunki zleceń i umów; dokumenty podpisuje klient lub organizator w jego imieniu. Uzyskuje niezbędne pozwolenia i dopełnia wszelkich formalności związanych z organizacją uroczystości w zakresie uzgodnionym z parą młodą. W jego pracy niezbędne jest stosowanie zasad etykiety oraz znajomość regionalnych i narodowych tradycji ślubnych. Zawód może być wykonywany zarówno na terenie całej Polski, jak i poza granicami kraju.
Organizuje zaprojektowanie i utworzenie strony www. w internecie z wykorzystaniem specjalistycznych programów komputerowych, zawierającej szczegółowe informacje o oferowanych do sprzedaży towarach i usługach; rozpoznaje rynek pod względem oczekiwań klientów zainteresowanych zakupami przez Internet; udziela informacji klientom o towarach i usługach oraz o warunkach i formach sprzedaży; obsługuje klientów poprzez: przyjmowanie zamówień, przygotowanie zamówionego towaru w celu dostarczenia go do klienta, wystawienie faktury za towar, zorganizowanie niezwłocznego dostarczenia towaru do klienta, rozliczenie dokonanej transakcji.
W przedsiębiorstwie transportu drogowego, wykonującym krajowe lub międzynarodowe przewozy drogowe osób lub rzeczy; tworzy strukturę organizacyjną i plan zatrudnienia; ustala plany i strategię działania przedsiębiorstwa; ocenia efektywność funkcjonowania przedsiębiorstwa i jego sytuację finansową; określa taryfy i cenniki w przewozach regularnych w krajowym transporcie drogowym osób; prowadzi marketing, reklamę i negocjacje handlowe.
Zaprowadza ład i porządek w domu klienta;
organizuje przestrzeń domową;
doradza w jaki sposób pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i na nowo urządzić mieszkanie, przeprowadzić remont, rozmieścić meble, urządzenia i przedmioty w domu klienta;
wspólnie z klientem dokonuje segregacji niepotrzebnych przedmiotów, ubrań, książek, płyt i dokumentów;
kształtuje nowe nawyki utrzymywania mieszania w porządku i lepszej organizacji przestrzeni mieszkalnej przez samych klientów.
Na zlecenie firm i osób prywatnych przygotowuje różnego rodzaju przyjęcia i imprezy, w obiektach zamkniętych i w plenerze; dobiera menu, zapewnia obsługę kucharską i kelnerską, wynajem mebli bankietowych, mebli i sprzętu ogrodowego, oświetlenia i nagłośnienia przyjęć i imprez.
Organizator usług konferencyjnych planuje, organizuje i koordynuje konferencje, kongresy i zjazdy.
Organizator usług konferencyjnych jest zawodem o charakterze usługowym. Celem pracy organizatora usług konferencyjnych jest organizacja konferencji, seminariów, kongresów, zjazdów, spotkań firmowych. Organizator usług konferencyjnych przyjmuje zlecenie od klienta (zewnętrznego lub wewnętrznego), na podstawie którego planuje podstawowe zadania, koszty, czas i zasoby potrzebne do realizacji przedsięwzięcia, zachowując przy tym zasady racjonalnego gospodarowania. Jego obowiązkiem jest przestrzeganie procedur wewnętrznych firmy i przepisów BHP oraz ochrony ppoż. Organizator usług konferencyjnych odpowiedzialny jest za przygotowanie zaplecza konferencyjnego, takiego jak: sala i wyposażenie sali, sprzęt do prezentacji, zaplecze socjalne, bufet kawowy i wyżywienie. Koordynuje i nadzoruje właściwy przebieg konferencji, bezpieczeństwo i wygodę uczestników. Do jego zadań należy przekazywanie informacji dotyczących organizacji konferencji uczestnikom i prelegentom, działania promocyjne, nadzorowanie konferencji, organizowanie pracy swojej i zespołu oraz zestawienie kosztów i przychodów konferencji.
Zawiera i wykonuje zlecenia na sprzedaż usług i akcesoriów pogrzebowych na podstawie umów, porozumień i innych ustalonych z kooperantami form, zgodnie z obowiązującymi przepisami i cennikami; podejmuje własne i uczestniczy w innych działaniach na rzecz pozyskiwania klientów i ich obsługi w ramach działalności przedsiębiorstwa; zwalnia osoby zgłaszające zgon od wszelkich związanych z pogrzebem czynności, jeśli załatwienie żądanych usług leży w możliwości przedsiębiorstwa.
Pozyskuje zlecenia indywidualne i zbiorowe na sprzedaż biletów na imprezy i widowiska: artystyczne, rozrywkowe, sportowe, festiwalowe, handlowe itp., oferowane przez przedsiębiorstwa i agencje; prezentuje i promuje imprezy i widowiska; pośredniczy w sprzedaży biletów; zapewnia pełne wykorzystanie miejsc na widowni.
Organomistrz buduje, naprawia lub konserwuje organy piszczałkowe, zabytkowe i fisharmonie z użyciem odpowiednich narzędzi i maszyn.
Organomistrz jest zawodem rzemieślniczym o charakterze usługowym, mającym cechy zawodu artystycznego. Celem pracy organomistrza jest budowa, naprawa lub konserwacja organów piszczałkowych z użyciem odpowiednich narzędzi i maszyn. Organomistrz sporządza rysunki robocze i ustala na ich podstawie zakres i rodzaj robót, wykaz potrzebnych materiałów, narzędzi, sprzętu pomocniczego i maszyn. Przygotowuje stanowisko pracy, sprawdza stan techniczny narzędzi, oprzyrządowania i urządzeń potrzebnych do produkcji. Do wykonywanych prac dobiera materiały podstawowe i pomocnicze pod względem właściwości mechanicznych i akustycznych. Wykonuje poszczególne elementy m.in. poprzez cięcie drewna na piszczałki drewniane według wymiarów, obrabianie, dopasowywanie i krojenie odpowiedniego rodzaju blachy na piszczałki metalowe, lutowanie części, nadawanie odpowiedniego kształtu, wykonywanie klawiatur i stołów gry, wykonywanie mieszków i membran z odpowiednich gatunków skór, wykonywanie wiatrownic, miechów i kanałów z odpowiednich gatunków drewna itp. Organomistrz montuje zespoły, prowadzi prace wykończeniowe, intonację i strojenie. Wykonuje także naprawy i konserwację zabytkowych organów według odpowiednich technologii oraz sporządza rozliczenia surowcowo-materiałowe.
Wykonuje elementy metalowe do wyrobów ortopedycznych i sprzętu rehabilitacyjnego, montuje metalowe konstrukcje protez kończyn górnych i dolnych, sprawdza prawidłowość działania oraz dopasowuje gotowy sprzęt ortopedyczny, reguluje działanie połączeń i elementów sprężystych posługując się uniwersalnymi narzędziami ślusarsko-montażowymi, obrabiarkami do skrawania metali oraz przyrządami kontrolno-pomiarowymi.
Prowadzi działalność profilaktyczną narządu wzroku; bierze udział w badaniach i leczeniu zeza, niedowidzenia jednoocznego oraz zabiegach rehabilitacyjnych, prowadzonych w gabinetach ortoptycznych, gabinetach okulistycznych i szpitalnych oddziałach okulistycznych.
Uczestniczy w życiu swych pracodawców, przebywając z nimi w mieszkaniu, towarzysząc podczas spacerów, podróży, biorąc udział w spotkaniach rodzinnych, wykonując drobne zabiegi pielęgnacyjne.
Organizuje i nadzoruje roboty w ciągu technologicznym odkrywkowego wydobywania kopaliny.
Organizuje i nadzoruje roboty w ciągu technologicznym otworowego wydobywania kopalin.
Osoba dozoru ruchu w górnictwie podziemnym organizuje i nadzoruje roboty w ciągu technologicznym wydobywania kopaliny.
Osoba dozoru ruchu w górnictwie podziemnym odpowiedzialna jest za wykonanie określonych zadań produkcyjnych składających się na proces technologiczny wydobywania kopaliny. Planuje i nadzoruje roboty wykonywane przez podległe mu brygady, odpowiada za ich bezpieczeństwo. Wykonuje zadania zawodowe związane z planowaniem i wykonywaniem robót górniczych, kontrolowaniem parametrów technicznych procesów technologicznych wydobywanych kopalin oraz sporządza raporty. Jest odpowiedzialna za wykonywanie robót górniczych zgodnie z opracowaną technologią i obowiązującymi przepisami. Do najważniejszych umiejętności osoby dozoru ruchu w górnictwie podziemnym należy organizowanie pracy podległym pracownikom, kontrolowanie jej przebiegu oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracy.
Stwierdza i poświadcza, że w przypadku produktu leczniczego wytworzonego na terytorium RP - każda seria produktu leczniczego została wytworzona i skontrolowana zgodnie z przepisami prawa oraz wymaganiami określonymi w pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu, a w przypadku produktu pochodzącego z importu, że dla każdej serii produktu leczniczego wykonano, na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony o Europejskim Obszarze Gospodarczym, pełną analizę jakościową i ilościową przynajmniej w odniesieniu do substancji czynnych oraz inne badanie niezbędne, by upewnić się, że jakość produktu leczniczego jest zgodna z wymaganiami określonymi w dokumentacji dopuszczenia do obrotu
Zajmuje się kreowaniem nowego wizerunku osób pragnących zmiany; dokonuje „remanentu” dotychczasowych ubrań, dodatków i fryzur klientów; projektuje ich nowy wizerunek: toaletę, fryzurę i dodatki; towarzyszy klientom w zakupach odzieży, butów, galanterii itp.; nadzoruje sesje zdjęciowe i wykonywanie ich portretów na potrzeby mediów.
Zajmuje się leczeniem dysfunkcji i schorzeń narządu ruchu za pomocą własnych rąk wykonując techniki rozluźniające oraz stymulujące tkanki miękkie, nerwy i stawy oraz wszystkie układy;
usuwa napięcia w obrębie tkanki łącznej;
poprawia krążenie i oddychanie oraz przepływ informacji w układzie nerwowym, wzmacnia siły obronne organizmu i przyspiesza proces regeneracji organizmu.
Przygotowuje, instaluje na planie i obsługuje sprzęt oświetleniowy; zapewnia właściwe oświetlenie planu filmowego zgodnie ze wskazówkami operatora obrazu.
Odpowiada za kompletowanie i przygotowanie towarów do wysyłki; zajmuje się zabezpieczeniem towarów przed uszkodzeniem w trakcie transportu do odbiorcy.
Palacz gazowych kotłów centralnego ogrzewania obsługuje kotły opalane paliwami gazowymi.
Typowym miejscem pracy palacza gazowych kotłów centralnego ogrzewania jest kotłownia. Palacz gazowych kotłów centralnego ogrzewania obsługuje kotły opalane paliwami gazowymi (gaz ziemny, propan-butan, biogaz), dostarczające ciepło, parę technologiczną i ciepłą wodę użytkową do różnych budynków i obiektów przemysłowych. Podczas pracy kontroluje eksploatację urządzeń oczyszczania i odprowadzania spalin, utrzymuje w ciągłej sprawności technicznej kotły oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe, pomocnicze i zabezpieczające. Palacz gazowych kotłów centralnego ogrzewania sprawdza i odczytuje wskazania aparatury kontrolno-pomiarowej i nadzoruje przebieg procesu technologicznego. Steruje i nadzoruje proces uruchomiania i pracy kotłów centralnego ogrzewania gazowych oraz systemów dostarczania paliwa. Zapala palniki gazowe, monitoruje ciśnienie, temperaturę i mierniki ciągu powietrza oraz aparaturę kontrolno-pomiarową. Ustawia optymalne parametry pracy kotła, sprawdza stan techniczny koła i urządzeń pomocniczych, uszczelnienie rur i łączników oraz szczelność wewnętrznych instalacji gazowych. Uzupełnia substancje do regeneracji złoża w instalacjach zmiękczających wodę, a także prowadzi rejestr odczytów mierników i aparatury pomiarowej. Palacz gazowych kotłów centralnego ogrzewania ustawia parametry pracy kotła w zależności od wymaganej wydajności. Zwraca uwagę o stan techniczny elementów komory spalania, palnika, regulację mechanizmu gazowego, sprawność zabezpieczeń, stan wentylacji wywiewnej i nawiewnej, a także utrzymuje swobodną cyrkulację powietrza wokół kotła.
Obsługuje i konserwuje kotły wytwarzające parę do celów technologicznych oraz kotły parowe centralnego ogrzewania.
Obsługuje palenisko pieca lub kotła centralnego ogrzewania; konserwuje piece zwykłe i kotły.
Palacz wodnych rusztowych kotłów centralnego ogrzewania obsługuje kotły opalane paliwami stałymi.
Typowym miejscem pracy palacza wodnych rusztowych kotłów centralnego ogrzewania jest kotłownia. Palacz wodnych rusztowych kotłów centralnego ogrzewania obsługuje kotły opalane paliwem stałym dostarczające ciepło, parę technologiczną i ciepłą wodę użytkową do różnych budynków i obiektów przemysłowych. Podczas pracy kontroluje eksploatację urządzeń oczyszczania i odprowadzania spalin, utrzymuje w ciągłej sprawności technicznej kotły oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe, pomocnicze i zabezpieczające. Palacz wodnych rusztowych kotłów centralnego ogrzewania sprawdza i odczytuje wskazania aparatury kontrolno-pomiarowej i nadzoruje przebieg procesu technologicznego. Steruje i nadzoruje proces uruchomiania i pracy kotłów centralnego ogrzewania wodnych rusztowych oraz pracę różnych systemów dostarczania paliwa, monitoruje ciśnienie, temperaturę i mierniki ciągu powietrza oraz aparaturę kontrolno-pomiarową. Palacz wodnych rusztowych kotłów centralnego ogrzewania ustawia optymalne parametry pracy kotła, sprawdza stan techniczny kotła i urządzeń pomocniczych. Do zadań zawodowych należy również uzupełnienia substancji do regeneracji złoża w instalacjach zmiękczających wodę, a także prowadzi rejestr odczytów mierników i przyrządów pomiarowych. Palacz ustawia parametry pracy kotła w zależności od wymaganej wydajności.
Wykonuje prace związane z obsługą urządzeń i mechanizmów do wykonywania wszystkich typów pali formowanych w gruncie, wierconych, wbijanych i ścianek szczelnych.
Wykonuje maszynowo lub ręcznie różnego rodzaju przedmioty pamiątkarskie, dobiera surowce w zależności od przeznaczenia i zastosowania wyrabianych artykułów pamiątkarskich (do użytku osobistego czy domowego) oraz w zależności od regionu, jaki reprezentuje.
Wyrabia, naprawia, montuje parasolki zwykłe i składane (wraz z pokrowcami), parasole ogrodowe, markizy, a także (dobierając odpowiedni surowiec) laski, używając maszyn do szycia, maszyn do obróbki drewna i metalu.
Wykonuje posadzki spoinowe z wykorzystaniem różnych rodzajów drewna oraz innych materiałów naturalnych i drewnopodobnych, przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi, sprzętu pomocniczego oraz maszyn do obróbki drewna; przygotowuje zaprawy i kleje pod parkiety; szlifuje i lakieruje nawierzchnie podłogowe drewniane.
Sprawuje nadzór nad parkingiem i zaparkowanymi samochodami klientów; koordynuje ruch pojazdów na parkingu; pobiera opłaty za parkowanie i udziela klientom informacji i pomocy w parkowaniu.
Czynnie uczestniczy w pracach Sejmu lub Senatu oraz Zgromadzenia Narodowego, a także ich organów określając, formułując i wpływając na politykę państwa na szczeblu krajowym; występuje z własnymi inicjatywami ustawodawczymi oraz bierze udział w uchwalaniu ustaw i uchwał; bierze udział w pracach komisji; kontroluje prace rządu i jego agend; uczestniczy w uroczystościach i spotkaniach z różnymi grupami społecznymi; reprezentuje interesy wyborców i działa w ich imieniu.
Uplastycznia drewno przez działanie parą lub moczenie w gorącej wodzie w zamkniętych lub otwartych zbiornikach w celu przygotowania go do dalszej obróbki mechanicznej - skrawania, gięcia.
Zajmuje się filetowaniem, patroszeniem, obróbką i nadziewaniem ryb oraz przygotowywaniem ich do mrożenia, wędzenia, smażenia itp.
Opisuje i bada zjawiska wychowawcze w kontekście procesów społecznych i przy uwzględnieniu jednostkowych procesów psychicznych; określa wpływ na człowieka różnorodnych oddziaływań, warunkujących jego rozwój w poszczególnych fazach całego życia: rodziny, przedszkola, szkoły, kręgu rówieśników, otoczenia społecznego, środowiska lokalnego, zakładu pracy, służby wojskowej, organizacji społecznych, placówek kulturalnych, środków masowego przekazu i innych instytucji powołanych do wywierania wpływów wychowawczych .
Kreuje i organizuje społeczność lokalną do uczestnictwa w kulturze;
inicjuje i organizuje grupy osób zainteresowanych działalnością artystyczną i kulturalną;
prowadzi zajęcia i warsztaty artystyczne;
przekazuje wiedzę o określonej dziedzinie sztuki oraz uczy technik niezbędnych do jej uprawiania;
stosuje techniki komunikacji społecznej i interpersonalnej w celu integrowania środowiska.
Przekazuje wiedzę, umiejętności i zasady organizacji pracy w zakresie samodzielnego tworzenia medialnych przekazów edukacyjnych;
bada efekty i skutki przekazów medialnych;
promuje wykorzystywanie przekazu medialnego za pośrednictwem telewizji, prasy, radia, komputera, Internetu i jego składowych takich jak: druk, dźwięk, obraz, film, animacja, prezentacja w kształceniu pedagogów i nauczycieli w celu unowocześnienia procesu dydaktycznego.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej