szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Maluje lub nakłada powłoki lakiernicze z farb i lakierów na wyroby metalowe i części różnego rodzaju maszyn i sprzętów, pojazdów mechanicznych, statków itp.; przygotowuje powierzchnię do nakładania powłoki, nakłada powłoki lakiernicze oraz utrwala powierzchnię różnymi technikami.
Lakiernik proszkowy pokrywa powierzchnię elementu powłoką lakierniczą metodą lakierowania proszkowego.
Lakiernik proszkowy jest zawodem o charakterze usługowym. Celem jego pracy jest lakierowanie detali metodą proszkową. Lakiernik prowadzi magazyn, w którym przechowywane są farby proszkowe i sprzęt do lakierowania proszkowego. Przygotowuje elementy do lakierowania poprzez obróbkę chemiczną lub mechaniczną oraz sprzęt używany do lakierowania metodą proszkową. Do jego zadań należy także dobór rodzaju i metody nakładania farby proszkowej (natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny). Pokrywa powierzchnie detali za pomocą aplikatora (pistolet) do lakierowania proszkowego, sterowanego jednostką centralną oraz obsługuje piec (dobiera temperaturę i czas wypalania do grubości warstwy farby i materiału lakierowanych elementów) i kabinę lakierniczą (nadzoruje proces czyszczenia i pracę filtrów kabiny). Lakiernik proszkowy odpowiedzialny jest za pokrycie lakierowanych powierzchni farbą proszkową oraz właściwą eksploatację urządzeń lakierni. Jego obowiązkiem jest stosowanie zasad technologicznych i przestrzeganie norm jakościowych, a także organoleptyczna ocena lakierowanych detali. Lakiernik prowadzi dokumentację dotyczącą lakierowanych elementów i zużywanych materiałów.
Przeprowadza remonty i renowacje powierzchni nadwozi samochodowych, czyszcząc je, nakładając powłoki ochronne, wyrównujące i dekoracyjne, posługując się narzędziami prostymi oraz urządzeniami mechanicznymi, np. szlifierkami, pistoletami natryskowymi.
Lakiernik tworzyw sztucznych nanosi powłokę lakierniczą na powierzchnie elementów z tworzyw sztucznych.
Lakiernik tworzyw sztucznych jest zawodem produkcyjno-usługowym. Celem jego pracy jest nałożenie powłoki lakierniczej na powierzchnię elementu z tworzywa sztucznego. Lakiernik tworzyw sztucznych dobiera odpowiedni lakier (rodzaj i kolor) oraz materiały lakiernicze, przygotowuje je do naniesienia na powierzchnię, przygotowuje powierzchnię do lakierowania (w zależności od jej rodzaju i stopnia zanieczyszczenia usuwając nierówności, stare powłoki lakiernicze). Zabezpiecza niemalowane elementy przed zabrudzeniem. Dobiera odpowiednie narzędzia i urządzenia do lakierowania oraz nakłada powłokę lakierniczą, a następnie ocenia wykonaną pracę. Jego obowiązkiem jest przestrzeganie przepisów BHP, ochrony ppoż. i ochrony środowiska, zachowanie zasad technologicznych i przestrzeganie norm jakościowych. Lakiernik tworzyw sztucznych jest odpowiedzialny za właściwe stosowanie lakieru i materiałów lakierniczych (szpachlówki, kity, kleje, podkłady, materiały polerskie) oraz prawidłową eksploatację narzędzi i urządzeń.
Barwi ręcznie lub maszynowo elementy i podzespoły mebli i innych wyrobów drzewnych przed nanoszeniem powłok, nakłada powłoki lakierowe jedno- i wielokomponentowe przez polewanie, natryskiwanie, zanurzanie, ręcznie lub maszynowo, obsługując maszyny i urządzenia, takie jak: polewarki jedno- i wielogłowicowe, polewarki długogłowicowe, komory i tunele suszarnicze, zautomatyzowane środki transportowe.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej