Kierunek sztuka ogrodowa to propozycja dla kandydatów zainteresowanych połączeniem nauk przyrodniczych, technicznych oraz plastycznych. Studia stacjonarne, o profilu ogólnoakademickim, trwają 7 semestrów i kończą się nadaniem tytułu zawodowego inżyniera. W programie studiów przewidziano dużo zajęć praktycznych odbywających się w profesjonalnie wyposażonych pracowniach, obiektach szklarniowych oraz laboratoriach.
Studia skupiają się na kształceniu praktycznym i teoretycznym. Program obejmuje m.in.:
poznanie uwarunkowań przyrodniczych oraz materiałoznawstwo zieleni ozdobnej,
techniki projektowania terenów zieleni z wykorzystaniem programów komputerowych,
metody zakładania i pielęgnacji ogrodów różnej skali,
inwentaryzację i waloryzację zasobów roślinnych.
W ramach zajęć studenci uczestniczą w praktykach w firmach produkujących rośliny ozdobne, biurach projektowych oraz zakładających i pielęgnujących zieleń, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Absolwent sztuki ogrodowej dysponuje interdyscyplinarną wiedzą z zakresu nauk ogrodniczych, technicznych i plastycznych. Potrafi:
projektować oraz nadzorować zakładanie i pielęgnację parków, ogrodów miejskich i przydomowych, terenów agroturystycznych czy cmentarzy,
identyfikować i opisywać rośliny ozdobne, uwzględniając ich wymagania siedliskowe i wartość dekoracyjną,
stosować techniki rysunkowe oraz oprogramowanie CAD do profesjonalnych kompozycji zieleni,
przeprowadzać inwentaryzacje i waloryzacje zasobów roślinnych.
Dzięki umiejętnościom społecznym absolwent potrafi pracować zespołowo, a także podejmować decyzje zawodowe zgodnie z normami branżowymi.
Po uzyskaniu tytułu inżyniera absolwent może podjąć pracę lub prowadzić działalność gospodarczą w różnych sektorach ogrodnictwa ozdobnego. Przykładowe ścieżki zawodowe:
projektant i wykonawca terenów zieleni w biurach projektowych,
ogrodnik i producent roślin ozdobnych,
specjalista ds. pielęgnacji zieleni miejskiej i prywatnej,
hortiterapeuta wspierający rehabilitację,
florysta prowadzący prace aranżacyjne.
Uczestnictwo w praktykach krajowych i zagranicznych oraz współpraca z firmami developerskimi czy urzędami administracji państwowej zwiększa szanse zatrudnienia na rynkach UE.
Kierunek sztuka ogrodowa to siedem semestrów wszechstronnego kształcenia, 210 punktów ECTS i 2356 godzin zajęć, które łączą teorię z bogatą praktyką. Rekrutacja opiera się na konkursie świadectw maturalnych oraz wynikach olimpiad. Absolwent z tytułem inżyniera wyposażony jest w kompetencje pozwalające projektować, zakładać i pielęgnować różnorodne tereny zieleni, a także prowadzić działalność gospodarczą lub pracować w instytucjach i firmach związanych z ogrodnictwem ozdobnym. Dzięki interdyscyplinarnemu programowi studiów i szerokim perspektywom zawodowym, kierunek przyciąga osoby pragnące kabiny pracy w otoczeniu natury i sztuki.