aplikacja Matura google play app store

3a. Matura od 2015 - egzamin z języka na poziomie dwujęzycznym

Od roku szkolnego 2014/2015 nastąpiła zmiana. Do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym jako przedmiotu dodatkowego może przystąpić każdy absolwent, niezależnie od typu szkoły, do której uczęszczał oraz od tego, czy danego języka uczył się w szkole.

Nowa formuła dotyczy licealistów od 2015 rok a absolwentów technikum od 2016.

Do matury 2019 włącznie dostępne były arkusze na poziomie dwujęzycznym z języków: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego.

Część ustna egzaminu na poziomie dwujęzycznym trwa około 15 minut. Egzamin ma formę rozmowy zdającego z osobą egzaminującą, obserwowanej przez drugiego nauczyciela, który nie bierze aktywnego udziału w rozmowie.

Matura pisemna trwa 180 minut i można otrzymać 60 punktów (na poziomie rozszerzonym 150 minut i 50 punktów).

W ostatnim pytaniu (nr 10) wypracowanie w dwujęzycznym ma between 300 and 350 words a w rozszerzonym wypowiedź powinna zawierać od 200 do 250 słów (dla porównania na poziomie podstawowym powinna mieć od 80 do 130 słów).

Poziom rozszerzony jest odpowiednikiem B2 (FCE), natomiast dwujęzyczny C1 (CAE). Matura na p. podstawowym to odpowiednik B1 (PET).

Ciekawe jest, że na poziomie dwujęzycznym pytania są podane w języku obcym, natomiast na poziomie rozszerzonym i podstawowym są po polsku. Tak przy okazji, właściwie to na poziomie rozszerzonym też mogłyby być  w języku obcym:)

Czy warto zdawać angielski na poziomie dwujęzycznym?
Matura to przepustka na studia i w zdecydowanej większości nie ma to znaczenia czy zdajemy rozszerzony czy dwujęzyczny. A nawet może to mieć negatywne konsekwencje, jeśli uczelnia ma taki sam przelicznik do obydwu poziomów (bo na dwujęzycznym można się spodziewać trochę mniej punktów).

Ale z drugiej strony mogą trafić się kierunki, na których kryteria maturalne za "dwujęzyczny" mają większy przelicznik. Np. 40 punktów zdobytych z matury rozszerzonej razy przelicznik 1,5 daje 60 punktów. A np. z matury dwujęzycznej może to być przelicznik równy 2 i wówczas za 40 punktów na maturze mamy 80 punktów z kryterium na uczelni.

Niestety nie ma możliwości zdawania egzaminu na obu poziomach, ponieważ odbywają się one dokładnie w tym samym czasie. Trzeba wybrać.

Natomiast jeśli chodzi o studia za granica (np. w Anglii czy Szkocji) to nie jest to sytuacja jasna czy za poziom dwujęzyczny są bonusy. A nawet jeśli teoretycznie są, to niełatwo je otrzymać.

redakcja

data ostatniej modyfikacji: 2020-01-18 18:08:49
źródło: MEN, CKE
Polityka Prywatności