Popularność studiów za granicą rośnie – składa się na to wiele czynników. Pewne jednak jest, że posiadanie dyplomu zagranicznego prawie zawsze oznacza mocny argument w ręku, kiedy przychodzi pora na znalezienie zatrudnienia w branży. Gdzie warto studiować?
Studia za granicą nie są dla każdego – choć brzmi to jak frazes, należy naprawdę mieć to na uwadze. Nauka poza krajem oznacza konieczność posiadania szerokich horyzontów, dużej samodzielności, elastyczności i chęci do nauki. To też determinacja, bo na niektóre kierunki naprawdę trudno się dostać – nie wystarczy tylko dobre świadectwo.
Dodatkowo wybierając kraj i kierunek upewnij się, że Twój dyplom po studiach będzie uznawany w innych państwach, na przykład w Polsce – i jak może to wpłynąć na Twoje zatrudnienie.
Weź też pod uwagę, że zagraniczne studia często oznaczają większe koszta.
Barcelona, Madryt, Walencja – studia w Hiszpanii cieszą się dużym uznaniem z kilku powodów. Po pierwsze, chętnych przyciąga atmosfera, klimat i hiszpańska pogoda oraz to, jak urokliwe jest to miejsce. Po drugie, często studia w tym kraju są relatywnie niedrogie, nawet na uczelniach prywatnych – możesz także spotkać się ze stypendiami i dofinansowaniami.
Po trzecie, system edukacyjny w Hiszpanii jest nieco mniej formalny, niż ten znany na przykład z Polski. Mocny nacisk kładzie się na praktykę, pracę zespołową, twórczą, na realizowanie projektów i oddolne inicjatywy.
Często zdarza się też, że kończąc studia w Hiszpanii, płynnie trafiasz od razu na rynek pracy w tym kraju, szczególnie z dyplomem inżyniera IT czy architekta. Dodatkowo wiele uniwersytetów prowadzi zajęcia w pełni po angielsku – może to być dla Ciebie udogodnienie, jeżeli nie masz chęci czy zasobów do uczenia się kolejnego języka (choć jest to polecane!).
Hiszpania oferuje zróżnicowane kierunki, popularne są jednak te medyczne, artystyczne i biznesowe.
Holandia oferuje aż około dwóch tysięcy kierunków prowadzonych w pełni po angielsku – jest to naprawdę imponujący wynik i fenomen na skalę europejską. Psychologia, prawo międzynarodowe, biznes, design, nauki społeczne – wszystko to możesz studiować bez konieczności znajomości języka innego, niż angielski, co stanowi duże ułatwienie.
Studia w Holandii opierają się o problem-based learning, czyli metodykę nauczania, w której nacisk kładzie się na samodzielność, umiejętność rozwiązywania problemów i krytyczne myślenie. Faktem jednak jest, że holenderskie studia są bardzo intensywne – trwają trzy lata, ale program jest z reguły bogaty, obszerny i na wysokim poziomie.
Z tego powodu studia w Holandii polecane są minimalistom nastawionym na dużą ilość pracy, praktyki i nauki. Dyplomy uznawane są na całym świecie, często już podczas studiów zdobędziesz pracę, która stanie się dla Ciebie trampoliną do sukcesu.
Powodzenia!