Początek egzaminów wstępnych w AM
W poniedziałek w warszawskiej Akademii Medycznej rozpoczęły się egzaminy wstępne. Pierwszego dnia kandydaci przystąpili do egzaminu z fizyki, nazajutrz zmierzą się z biologią i chemią. Na drugą połowę czerwca zaplanowano egzaminy z języków obcych.
Do pisemnych egzaminów wstępnych na uczelni mogą przystąpić wyłącznie ci kandydaci, którzy uzyskali świadectwa maturalne w ubiegłych latach.
- Egzaminy są obowiązkowe dla wszystkich starych maturzystów, którzy kandydują na studia jednolite - mówi Jacek Polkowski z biura promocji i dodaje: - Oprócz nich do egzaminów przystąpią również ci kandydaci na studia licencjackie, którzy na świadectwach nie mają ocen z przedmiotów wymaganych przez uczelnię
W tym roku egzaminy wstępne z fizyki, biologii lub chemii zdawać będzie ponad 330 starych maturzystów. Z kolei na drugą połowę czerwca uczelnia zaplanowała egzaminy z języków obcych. Przystąpią do nich osoby, które ukończyły szkoły inne niż liceum ogólnokształcące i nie zdawały na maturze języka obcego.
- Pozostali kandydaci, w tym głównie osoby z nową maturą, będą kwalifikowani wyłącznie w oparciu o wyniki egzaminów maturalnych - wyjaśnia Polkowski.
Rezultaty egzaminów wstępnych starzy maturzyści poznają pod koniec czerwca. Jednak na wyniki całej kwalifikacji będą musieli poczekać do 9 lipca, ponieważ dzień wcześniej zakończy się dopiero rejestracja kandydatów z nową maturą i maturą IB.
- Dotychczas w systemie rekrutacyjnym zarejestrowało się ponad 5,5 tys. kandydatów, którzy złożyli łącznie ponad 7 tys. aplikacji na różne kierunki i specjalności - informuje Polkowski.
Jednak samo zarejestrowanie się w systemie nie oznacza jeszcze dopuszczenia kandydata do postępowania kwalifikacyjnego. Warunkiem wymaganym jest uregulowanie opłaty rekrutacyjnej, która w tym roku wynosi 80 zł za każdy kierunek lub specjalności.
- W obecnej chwili mamy ponad 2 tys. takich aplikacji z uregulowaną opłatą rekrutacyjną - mówi Polkowski i dodaje: - Ale każdego dnia spływa do nas od kilkudziesięciu do kilkuset wpłat, więc ta liczba stale się zmienia.
Najwięcej aplikacji złożono dotychczas na kierunek lekarski - wybrało go ponad 1,7 tys. kandydatów. Następne w kolejności są: dietetyka (839 aplikacji), farmacja (775 aplikacji) i kierunek lekarsko-dentystyczny (555 aplikacji).
Termin przyjmowania aplikacji od kandydatów z nową maturą i maturą międzynarodową upływa w dniu 8 maja o godz. 20:00. O tej godzinie dostęp do systemu rekrutacyjnego zostanie zablokowany i rozpocznie się przeliczanie wyników oraz tworzenie list rankingowych. Wstępne wyniki kwalifikacji kandydaci poznają już nazajutrz, 9 lipca, w godzinach wieczornych.