aplikacja Matura google play app store

Fryzjer zwierząt (groomer)

Tag: fryzjer
wybrane grupy: zawody ogólne

Fryzjer zwierząt (groomer) wykonuje strzyżenie, trymowanie, zabiegi higieniczne, czesanie i kąpiele zwierząt domowych.
Fryzjer zwierząt jest zawodem o charakterze usługowym. Celem pracy fryzjera zwierząt jest zapewnienie zwierzęciu, najczęściej psu lub kotu, higieny i estetycznego wyglądu zgodnego z wzorcem rasy lub sugestiami właściciela. Fryzjer zwierząt przejmuje zwierzę od właściciela, rozczesuje sierść, usuwa pasożyty zewnętrzne, kąpie, suszy, strzyże lub trymuje jego sierść oraz dba o higienę uszu, oczu, łap, pazurów, gruczołów okołoodbytowych i okolic moczowo-płciowych. Fryzjer zwierząt rozpoznaje rasy zwierząt oraz rodzaj i stan sierści. Na tej podstawie dobiera techniki wykonania fryzury, preparaty kosmetyczne i pielęgnacyjne oraz zabiegi higieniczne. Do jego obowiązków należy również dezynfekcja stanowiska pracy, czyszczenie i konserwacja narzędzi i przyborów, zagospodarowanie odpadów powstałych w trakcie wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych. Fryzjer zwierząt odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo zwierzęcia powierzonego mu na czas wykonywania usługi. W swojej pracy musi kierować się dobrostanem zwierząt. Sposób wykonywania pracy musi dostosować do wielkości, charakteru i zachowania zwierzęcia.

Główne zadania:
  • przejmowanie zwierzęcia od właściciela, pozyskanie informacji o stanie zdrowia zwierzęcia i uzgadnianie rodzaju oraz zakresu zabiegów, prowadzenie terminarza wizyt;
  • rozczesywanie sierści;
  • czyszczenie i depilowanie uszu, pielęgnowanie okolic oczu, obcinanie pazurów;
  • wykonywanie czynności higienicznych gruczołów okołoodbytowych i okolic moczowo-płciowych;
  • kąpanie i suszenie zwierzęcia;
  • strzyżenie sierści z użyciem nożyczek i maszynki;
  • trymowanie sierści;
  • stosowanie środków kosmetycznych, pielęgnacyjnych i dezynfekcyjnych;
  • organizowanie stanowiska pracy zgodne z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska i wymaganiami ergonomii oraz dobrostanem zwierząt.


Pracę fryzjera zwierząt można podjąć po ukończeniu kursu lub przyuczeniu na stanowisku pracy pod nadzorem osoby z doświadczeniem w zawodzie fryzjera zwierząt (groomera). Pożądane jest wykształcenie średnie o dowolnym kierunku.


źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Polityka Prywatności