Przegląd kierunków studiów
wyszukiwarki kierunków:
licencjackie I stopnia »
inżynierskie I stopnia »
magisterskie jednolite »
magisterskie II stopnia »
doktoranckie III stopnia » podyplomowe »

Artykuły dla maturzystów

Nie zdałeś matury? To nie koniec świata!

Dział: dla maturzysty

Dla wielu osób matura to symboliczny moment wkroczenia w dorosłość. Jednak jeśli w tym roku nie udało Ci się zdać tego egzaminu, nie załamuj się! Niezdana matura nie jest aż tak wielkim problemem, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Rok, który spędzisz na przygotowaniach do poprawki nie musi być czasem straconym. Wbrew pozorom czas ten można bardzo dobrze wykorzystać i sprawić by porażka przerodziła się w sukces!

Co zrobić bez matury?
 
Dobrym rozwiązaniem może być uczestnictwo w kursach organizowanych przez różnego rodzaju placówki edukacyjne: uczelnie wyższe, firmy szkoleniowe czy szkoły. Wybierz kurs zgodny z twoimi zainteresowaniami, lub taki który pozwoli ci zdobyć konkretne kwalifikacje zawodowe. Bez względu na to jak dalej rozwinie się twoja droga edukacji, kwalifikacja będziesz mógł wykorzystać w swojej przyszłej pracy. Jeśli interesujesz się komputerami i szeroko pojętą informatyką, możesz skorzystać z oferty rocznych kursów takich jak: grafika komputerowa, programowanie aplikacji internetowych i mobilnych, projektowanie stron internetowych, programowanie gier komputerowych czy np. kurs przygotowujący do pracy w sektorze e-commerce - organizacja sprzedaży internetowej. Jeśli twoją pasją jest kosmetyka, zapisz się na kurs wizażu i stylizacji, charakteryzacji czy stylizacji paznokci, a jeżeli dbasz o zdrowie, najlepsze będą: trener personalny, instruktor fitness czy dietetyka.

Inną ewentualnością jest przejrzenie bogatej oferty szkół policealnych. Matura nie jest tam wymagana, a jedynym warunkiem rozpoczęcia nauki jest posiadanie wykształcenia średniego. Kształcenie na wielu kierunkach trwa tylko jeden rok, a po ukończeniu szkoły otrzymasz świadectwo oraz państwowy dyplom potwierdzający kwalifikacje w danym zawodzie np. asystentki stomatologicznej, opiekuna medycznego, czy florysty. Przy wyborze szkoły warto zwrócić uwagę na jakość oferowanego kształcenia, m.in. na to kto prowadzi zajęcia - czy nauczyciele, zwłaszcza ci uczący przedmiotów praktycznych posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie; czy nauka odbywa się w dobrze wyposażonych pracowniach oraz czy do realizacji zajęć wykorzystywane są dobrej jakości sprzęt i materiały. Szkołami, które oprócz wyżej wymienionych korzyści gwarantują również wysoką zdawalność egzaminów zawodowych są np. szkoły TEB Edukacja.

Kursy przedmaturalne lub korepetycje
 
Kolejnym pomysłem jest skorzystanie z kursu przedmaturalnego lub z usług korepetytora, który pomoże ci się dobrze przygotować do matury w kolejnym roku. Skup się wówczas na tych przedmiotach, które sprawiają ci najwięcej trudności. Korepetytor usystematyzuje twoją wiedzę, dzięki czemu kolejne podejście do egzaminu dojrzałości z pewnością zakończy się sukcesem!

Może jednak praca…
 
Wiele osób decyduje się także na podjęcie pracy zawodowej. Oczywiście początki bywają trudne, a dostępne opcje mogą nie wydawać się ciekawe, jednak od czegoś trzeba zacząć! Aktualna sytuacja na polskim rynku pracy (bardzo niski wskaźnik bezrobocia, realny wzrost zarobków w wielu branżach), powoduje, że zwłaszcza w miastach można znaleźć ciekawe propozycje. Co więcej - jak wskazuje przykład Patrycji z Poznania - taka praca może okazać się dobrym biletem do awansu zawodowego. Po niezdanej maturze z matematyki podjęła pracę w sieci Fast - food. Wydajna, bystra i zaangażowana szybko awansowała w hierarchii. Teraz kończy zaocznie zarządzanie, a po studniach w perspektywie ma intratny awans.

Kompetencje językowe
 
Oczywiście można sobie również zrobić przerwę i wyjechać za granicę. Tam podjąć pracę i szlifować znajomość języka obcego. Po powrocie do kraju, takie doświadczenie doceni każdy pracodawca. Dobra znajomość konkretnego języka jest bardzo ważnym atutem podczas rozmowy o pracę.
Zatem, jeżeli w tym roku na maturze "powinęła wam się noga", nie załamujcie rąk! Przed wami cała gama możliwości, z których możecie skorzystać!

Tekst zamieściliśmy dzięki uprzejmości Teb Edukacja.

data ostatniej modyfikacji: 2017-09-29 11:22:35
Komentarze

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni w Polsce
Wy__sza_Szko__a_In__ynierii_i_Zdrowia_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Inauguracja-roku-akademickiego-2016-2017- 02
miniatura
miniatura
Polityka Prywatności