aplikacja Matura google play app store

Jak radzić sobie ze stresem w szkole? Poznaj 7 sposobów

Strona www: www.easymatura.pl
Dział: dla maturzysty

Konieczność opanowania materiału z różnych dziedzin, kartkówki, sprawdziany czy egzaminy wywołują stres u każdego z uczniów. Szczególnie zbliżający się, tak ważny dla każdego egzamin maturalny, może generować dodatkową dawkę stresu. Jak więc wygrać ze stresem? Warto wypróbować któryś z przedstawionych sposobów.

 

1.      Ruszaj się!

Wielogodzinne przesiadywanie w domu nad książkami męczy nasz wzrok i organizm, do tego powoduje rozdrażnienie, zmęczenie i napady depresji. Dlatego codziennie warto znaleźć chwilę na rozruszanie się, oraz wyjście na świeże powietrze. Zakoduj więc w swoim codziennym planie, godzinę dziennie na aerobik, basen, lub krótki spacer. Jeśli już naprawdę nie masz czasu, lub warunki pogodowe nie zachęcają do wypełznięcia z domu, zrób kilka skłonów i porozciągaj się. Możesz znaleźć również w internecie wiele ciekawych ćwiczeń relaksujących i poprawiających samopoczucie.

2.      Jedz zdrowo

W sytuacjach stresowych pij dużo wody mineralnej, jedz owoce, warzywa i produkty bogate w błonnik, białko, kwas foliowy, żelazo, cynk i witaminy. Staraj unikać się kawy i napojów energetycznych, łatwo się od nich uzależnić co skutkuje: rozdrażnieniem, migreną i uczuciem zmęczenia. Pozbywamy się również cennych witamin i minerałów.. W walce ze stresem może  pomóc codzienny kawałek gorzkiej czekolady z wysoką zawartością kakao.

3.      Uśmiechaj się

Jak najczęściej, o każdej porze i do wszystkich. To najlepsza super moc jaką ma każdy w walce ze stresem, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie jednocześnie śmiać się i odczuwać stres. Nawet sztuczny i wymuszony uśmiech potrafi znacznie polepszyć samopoczucie.

4.      Nie zaszywaj się

Nie ważne czy jesteś nawet „superintrowertykiem“, brak kontaktu z innymi ludźmi nie pomoże w rozładowaniu stresu. Czasami naprawdę nie wystarczy czas spędzony w szkole. Warto wyciągnąć na krótki spacer znajomych, spotkać się w neutralnym miejscu i pogadać o nawet największych głupotach świata. Pomoże Ci to oderwać myśli od stresujących sytuacji

5.      Pij herbatki

Ziołowe herbatki pomagają rozładować stres i napięcie. Szczególnie zbawienne działanie ma niezastąpiona melisa. Wyciszyć pomoże Ci się też rumianek, a mięta oczyści i wyrówna metabolizm. Poprawić nastrój pomogą Ci również herbatki owocowe lub te o całkiem zaskakujących smakach. Skompletuj swój własny zestaw herbatek na zły humor i pamiętaj o nich, kiedy przyjdzie Ci ochota sięgnąć po kolejną super uspokajającą tabletkę. Jeśli jednak czujesz, że bez niej się nie obejdzie, znajdź taką ziołową o łagodnym działaniu i bierz w okresie natężonego stresu.

6.      Rób plan dnia

Kiedy masz dużo na głowie i nie wiesz od czego masz zacząć najpierw, zacznij od wykonania dokładnego planu zajęć na każdy dzień. Pomoże Ci to posegregować obowiązki i zaplanować czas potrzebny na ich wykonanie. Pamiętaj by w Twoim planie nie zabrakło czasu na hobby, wysiłek fizyczny oraz spotkania z przyjaciółmi. I pamiętaj by nigdy nie robić kilku rzeczy na raz, bo nie skończysz wówczas ani jednej z nich.

7.      Popatrz na to z innej strony

Pamiętaj, że kolejny sprawdzian czy nawet tak ważna sprawa jak matura to jeszcze nie koniec świata. Pomyśl, ile osób przed tobą już ją zdało i dlaczego Ty miałbyś sobie nie poradzić. Myśl pozytywnie i pozbądź się stresu, a wszystko będzie dobrze :)

Więcej porad dotyczących nauki czy radzenia sobie z przedmaturalnym stresem znajdziecie w serwisie Easymatura.pl.

 

dodane przez EasyMatura.pl


data ostatniej modyfikacji: 2017-01-04 10:53:50
Komentarze
Ostatnie:
10.02.2019 21:00
Dodał(a): ~Klara
Przed maturą oprócz odpowiedniej diety dodatkowo stosowałam laminine (laminina-opinie.pl), wspomagała ona mnie w koncentracji i redukowała mój stres. :)
Polityka Prywatności