Artykuły dla maturzystów

Jak przygotować się do matury z ang?

Dział: dla maturzysty

W przygotowaniu do matury z języka angielskiego kluczowa jest efektywność. Nie są istotne środki którymi dążymy do osiągnięcia pełni wiedzy, a to czy na czas posiądziemy odpowiednia wiedzę zgodną z wytycznymi MEN. Egzamin ten to nie przelewki, warto potraktować go poważnie. Ucząc się angielskiego od pierwszej klasy podstawówki nie trudno jest opanować materiał wymagany na maturze, chociaż są osoby które z różnych względów mają trudności z angielskim. Matura z języka angielskiego do najtrudniejszych egzaminów językowych nie należy, za to jest wyjątkowo prestiżowym egzaminem i niezwykle stresującym.

Z samego nazewnictwa egzaminu dojrzałości zieje presja dobrego wyniku. Przygotowania do matury zwykle uczniowie zaczynają już na rok wcześniej, chociaż nie brakuje i takich co do nauki siadają dopiero na kilka dni przed terminem matury, tymczasem nauka języka wymaga czasu i systematyczności. Nie da się nauczyć angielskiego w dwa dni i skutecznie opanować wszystkie niezbędne zagadnienia maturalne. Nawet jeśli komuś się to uda, to cała nauka pójdzie na marne, gdyż po zdanym egzaminie uleci tak samo szybko jak została szybko zdobyta.

By być spokojnym o pozytywną ocenę z matury warto czuć się z angielskim swobodnie, mogąc się wypowiedzieć płynnie na większość tematów z życia codziennego jak i rozumieć płynna mowę lektora. Nie jest to tak proste jakby się mogło wydawać. Bardzo skuteczna metoda nauki języka, która może pomóc w przygotowaniach do matury jest intensywny kurs językowy zagranicą. Wyjeżdżając do Anglii mamy szanse obcować z angielskim przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, tym samym osłuchując się z językiem, nabywając słownictwo i przełamując barierę językową. Jeśli nie mamy okazji do wyjazdy próbować osłuchać można się także poprzez oglądanie filmów po angielsku, słuchanie mediów telewizji i radia online w języku angielskim, czytając wiadomości, jak i lektury po angielsku. Wszystkie te elementy łącznie wpływają na poprawę znajomości jeżyka. Nie powinny być stosowane rozdzielnie jako samodzielny sposób na naukę ale jako wzbogacenie i urozmaicenie procesu dydaktycznego. Edukacja językowa wśród młodych ludzi cieszy się dużym zainteresowaniem, bowiem angielski potrzebny jest nie tylko na maturze ale i w praktyce, życiu codziennym, towarzyskim w wirtualnym świecie.

Zarówno w  szkole jak i poza szkołą organizowane są zajęcia przygotowujące do matury. Zagadnienia i zestaw materiału z angielskiego są znane, co więcej schemat przebiegu egzaminu także nie jest tajemnicą. Wiedząc co nas czeka znacznie łatwiej jest się przygotować zarówno merytorycznie jak i psychicznie. To cenne wskazówki, których warto się trzymać. Poza materiałami powszechnie dostępnymi warto jest zorientować się u źródła zyskując wiedzę z pierwszej ręki poprzez podpytanie starszych kolegów, którzy maturę z angielskiego niedawno zdali. Doskonałym informatorem są fora internetowe i grupy dyskusyjne w portalach społecznościowych. Zarazem nie rzadko społeczności te wspierają się i dzielą doświadczeniem, wzajemnie się uczą i informują. Prócz społeczności szkolnej warto też sięgnąć po język angielski przygotowanie do matury w postaci wydań książkowych pomocy dydaktycznych. Na rynku, w księgarniach dostępne są rozmaite pomoce dedykowane maturzystom, skonstruowane tak by uwzględniały zagadnienia maturalne, sposób sprawdzania i oceniania prac maturalnych i wiedzy językowej. Dostępne są zarówno kursy, poradniki, kompendia i zbiory ćwiczeń dla maturzystów zdających egzamin z angielskiego w formie podstawowej jak i rozszerzonej.

Wiedząc już jak wygląda matura, co musimy umieć i jak będziemy oceniani warto jest sporządzić plan nauki. Celem jest zaliczenie matury na jak najwyższą ilość puntów i ocenę. Planowanie nauki należy nie tylko podzielić na mniejsze etapy ale i umiejscowić w czasie, tak by można było obserwować postępy, tempo naszych przygotować i łatwo weryfikować wiedzę w czasie. Z pewnością nie warto odkładać nauki, a w zasadzie powtórki na potem, później i jutro. Systematyczność, nawet piec minut ale każdego dnia może zdziałać cuda. Jeśli nie radzimy sobie z angielskim a maturę zdać z języka obcego musimy warto wspomóc się czy to kursem przygotowującym do matury czy tez korepetycjami językowymi. Jeśli dajemy sobie radę samodzielnie a kuleje tylko motywacja do nauki oraz obiektywna ocena umiejętności możemy skorzystać z konwersacji językowych czy korepetycji okazjonalnie na potrzeby zweryfikowania swej wiedzy i zmobilizowania się do dalszej pracy.

Plan i systematyczną jego realizację wspomóc mogą i powinny rozmaite pomoce dydaktyczne, głównie online, które są nie tylko modne i wygodne ale i skuteczne. Począwszy od aplikacji mobilnych dbających o kontakt  z językiem, powtórkę materiału wraz z ćwiczeniami utrwalającymi aż po lektury serwisów edukacyjnych i blogów w sieci, które dostarczają wiedzy językowej, ciekawostek o języku. Różnorodność pomocy poprzez które można rozwijać język angielski jest tak wielka, iż żaden maturzysta nie powinien mieć najdrobniejszych problemów z nudzą, rutyną. Do wyboru mamy pomoce online interaktywne jak i do pobrania mniej i bardziej multimedialne. Dostępne są również e-kursy, które pozwalają w sposób zorganizowany uczyć się do matury dbając o cykliczne spotkania, ćwiczenia, jak i testy weryfikujące.

Czując się swobodnie w wypowiedzi po angielsku winniśmy zwrócić uwagę iż język angielski przygotowanie do matury jest o tyle specyficzne, iż wymaga przygotowania. To nie to samo co spontaniczna dyskusja, czy sporządzenie notatki po angielsku. Wpisując się w ramy edukacji powszechnej musimy podporządkować się schematom egzaminacyjnym, które są pewnym standardem, podobnie jak i egzaminy państwowe z angielskiego typu FCE.

Prócz zabezpieczenia się pod kątem pomocy i programu powtórki, przygotowania do matury warto też zadbać o przygotowanie emocjonalne. Nauka w stresie nie daje pożądanych efektów, pod presją czasu również, a zdawanie egzaminu ze zmęczonym umysłem może wróżyć katastrofę. Stad też warto jest postawić na merytoryczne przygotowanie i wiarę w swoje możliwości. Wysoka samoocena pomaga pokonywać trudności w nauce, jakie mogą wystąpić. Dla wielu osób to tylko powtórka mniej lub bardziej pomocna i potrzebna, jednak są też osoby dla których wiele zagadnień dotąd było niepojętych i wymagają one zrozumienia, przyswojenia i utrwalenia. Przed samym egzaminem winniśmy odpuścić powtórki i stresowanie się egzaminem, gdyż do niczego poza zmęczeniem to nie prowadzi. Warto jest się zrelaksować i wypocząć, wyspać, zjeść smakowity posiłek, dotlenić mózg na świeżym powietrzu, poruszać się zamiast ślęczeć do ostatniej minuty nad książką i słownikiem. Zwykle i tak wiedza poznana na kilka godzin przed maturą nam nie pomoże, a może zaszkodzić. Stosując się do powyższych rad winno być Ci łatwiej się przygotować do tego wielkiego dnia, jednak nie trać intuicji, wsłuchuj się we własne potrzeby i powodzenia maturzysto!

Ciekawym pomysłem są również testy przygotowane na podstawie egzaminu maturalnego z ubiegłych lat.

Autor: Preply, platforma pomocna w nauce angielskiego przed maturą. Jeśli szukasz korepetytora przed matura to zapraszamy na  http://preply.com/pl/skype/korepetycje-matura-z-angielskiego


data ostatniej modyfikacji: 2016-04-20 13:34:57
Komentarze
Ostatnie:
13.07.2018 11:36
Dodał(a): ~bezpłatne szkolenia
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angielskiego w Warszawie finansowany z Unii Europejskiej: https://www.szkolimyzadarmo.pl/projekt/102
10.03.2018 17:18
Dodał(a): ~Agnieszka
Ja miałam straszny problem z koncentracją, przez co nie mogłam zapamiętać słówek. Ale jak przysiadłam w domu, na spokojnie i bez świadków (chyba dodatkowo peszyła mnie obecność kolegów i kolezanek) zaczęłam wertować bloga: https://rozmawiamyblog.wordpress.com/ Sporo słówek zapamiętałam dzięki kolorowym karteczkom porozklejanym po całym pokoju i systematycznej pracy no i cierpliwości:)
13.05.2017 19:17
Dodał(a): ~joanna
akurat nervomix możesz brać regularnie bo to ziołowy lek, więc nie obaw o żadne uzależnienie czy coś takiego, a warto bo zawsze można się uspokoić jak stres sięga zenitu.
20.04.2017 18:51
Dodał(a): ~Karola
Jak długo bierzesz ten nervomix?? ja wiem ze i tak będe umierać ze strachu, ale może to coś da :D czy wystarczy wziąć dzień przed i będzie juz lepiej?
19.04.2017 13:16
Dodał(a): ~goccc
chyba sama powinnam pomyśleć o czymś na uspokojnie, martwię się o maturę, zależy mi na dobrych wynikach żeby bez problemu pójsć na tkaie studia jakie chcę, myślicie że jak wezmę przed samymi egzaminami to bedzie ok?
Wszystkie komentarze (8)


Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni w Polsce
boks_2018_2019.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura Uniwersytet Gdański - 1
Polityka Prywatności