aplikacja Matura google play app store

Rady dla zmęczonych

Dział: dla maturzysty

Zmęczenie to uczucie zmniejszonej zdolności do pracy. To zupełnie normalne zjawisko związane z podejmowaniem wysiłku. A nauka z pewnością zalicza się do męczących – zwłaszcza na dłuższą metę. Warto poznać przyczynę zmęczenia, by skutecznie je zwalczyć.

Przyczyny fizyczne:
  • niewystarczająca ilość snu;
  • nadmierna ilość snu - organizm przyzwyczaja się do niskiego stanu pobudzenia i będziesz czuć się zmęczony i senny, nawet jeśli wstaniesz;
  • nieprawidłowa dieta - dostarczaj organizmowi jak najwięcej białek, bo organizm spala je stopniowo, dzięki czemu dłużej zachowasz energię i świeżość umysłu. Dobrymi źródłami białka są: mleko i przetwory mleczne, jogurty, sery, jajka;
  • brak ćwiczeń fizycznych; wielu ludzi uważa, że codzienne ćwiczenia poprawiają koncentrację, dostarczają energii i chęci do życia.
Przyczyny psychologiczne

Chociaż zmęczenie jest doświadczane fizyczne, jego pierwotna przyczyna może być natury psychologicznej. Tu najważniejszy problem to znudzenie. Kiedy zadanie wydaje się nie mieć końca, opiera się na bezmyślnym powtarzaniu, nie wiąże się z Twoimi zainteresowaniami, wtedy staje się nudne i męczące. Jednym ze sposobów na rozpoznanie, czy Twoje zmęczenie jest wywołane znudzeniem, jest podjęcie czynności, która Cię interesuje i sprawdzenie, czy od razu czujesz się bardziej ożywiony i skoncentrowany.

Pokonać znudzenie

Większość z nas wychodzi z błędnego założenia, że zainteresowanie albo jest, albo go nie ma i nic z tym nie można zrobić. Najprostszym sposobem zainteresowania się jakimś przedmiotem jest zapoznanie się z nim.

Jeżeli odczujesz przesyt matematyką, zmień ją na coś innego. Za długo uczysz się historii? Sięgnij po książkę z języka angielskiego. Taka zmiana to sposób na pobudzenie siebie i odnowienie zainteresowania nauką.

Niezbędnym elementem nauki, pozwalającym przezwyciężyć zmęczenie, są przerwy, w czasie których możesz się zrelaksować i pozwolić sobie na krótki odpoczynek. Optymalna długość to 10-15 minut.

Wyznacz sobie konkretne zadanie, np. uporać się z historią w dwie godziny i dąż do jego realizacji. Jeśli Ci się to uda, spraw sobie nagrodę. Następnym razem spróbuj osiągnąć jeszcze lepszy wynik.

Źródło: ekonomicznie.pl

ostatnia zmiana: 2011-10-25
Komentarze
Polityka Prywatności