aplikacja Matura google play app store

Tajniki oceny ustnej z polskiego

Dział: dla maturzysty

Czy wiesz, co tak naprawdę składa się na ocenę Twojego maturalnego wystąpienia na egzaminie ustnym z języka polskiego? Warto dowiedzieć się przed faktem, by wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

100% = 20 punktów - tyle możesz uzyskać, jeśli Twoja wypowiedź będzie idealna.

Jedną czwartą całości to prezentacja tematu. Kryteria oceny według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:

1. Zawartość merytoryczna wypowiedzi (3 pkt.)

Materiał jest trafnie dobrany i odpowiednio wyselekcjonowany. Uczeń uważnie interpretuje treść przywoływanych tekstów kultury i rozpoznaje je w kontekście. Podejmuje podstawowe problemy związane z tematem na różnorodnym tle. Teza wystąpienia sformułowana jest jasno i zrozumiale, a wyczerpująca argumentacja pozostaje w związku z tematem.

Zagadnienia towarzyszące myśli przewodniej prowadzą do sformułowania ogólnych wniosków. Syntetyczne ujęcie tematu uczeń opiera na rzetelnym odtwarzaniu i przywoływaniu sądów. Dobrane cytaty pasują do całości wypowiedz, funkcjonalnie wykorzystuje materiały pomocnicze, prezentuje własne opinie. Dokonuje samodzielnej interpretacji materiału w związku z wiodącą problematyką, formułuje oryginalne sądy wartościujące.

2. Kompozycja (2 pkt.)

Wypowiedź jest właściwie skomponowana, układ podstawowych elementów jest proporcjonalny (wstęp, teza, wprowadzenie, uargumentowane rozwinięcie, logiczne wnioskowanie, sądy podsumowujące). Uczeń wzbogaca argumentację poprzez uzasadnione dygresje. Kompozycja prezentacji jest spójna i nie przekracza dozwolonego czasu.

Kolejny ważny element, który wpłynie na ocenę końcową to rozmowa z komisją, warta cennych 7 punktów. Czego tu wymagają?

Uczeń rozumie treść i sens pytań. Formułuje poprawne merytorycznie odpowiedzi, odwołując się do przygotowanej w tym celu bibliografii i wiedzy spoza kanonu lektur szkolnych. Stopień ogólności i szczegółowości odpowiedzi dostosowuje do wymogów pytania. Stara się zrozumieć stanowisko rozmówcy, polemizuje i broni własnych poglądów. Swoboda wypowiedzi i przekonujące przedstawienie swoich racji.

Strony językowej wypowiedzi nie należy bagatelizować. Poprawna pod tym względem wypowiedź zagwarantuje nam 8 punktów.

8 punktów otrzymujesz, gdy:
  • Twoja wypowiedź jest poprawna i właściwa dla języka mówionego w zakresie: ortofonii (wymowy), fleksji, frazeologii, składni,
  • stosujesz styl wypowiedzi stosownym do sytuacji, przestrzegasz zasad etykiety językowej,
  • masz bogate słownictwo, komunikatywny styl o wyraźnych cechach indywidualnych,
  • posługujesz się bogatą terminologią (unikając pseudonaukowości),
  • swobodnie stosujesz środki językowe typowe dla rozmowy.
Źródło: akademiapwn.pl

ostatnia zmiana: 2011-04-21
Komentarze
Polityka Prywatności