Maturalny ból głowy: czyli jak skutecznie poradzić sobie z lekturami?
Przypomnienie sobie wszystkich lektur szczególnie teraz, przed maturą jest nie lada wyzwaniem. Czy rzeczywiście musimy czytać lektury „od deski do deski”? Jak sobie poradzić z tym problemem i nie walnąć gafy na maturze? Oto kilka zasad, które pozwolą Wam szybko a zarazem efektywnie powtórzyć licealne lektury i osiągnąć zamierzony sukces ;)
1. Powtarzaj i utrwalaj najważniejsze informacje: zabierając się do każdej lektury na początku zajrzyj do biografii autora, zapoznaj się z treścią, wątkami oraz głównymi bohaterami książki czytając krótkie streszczenie lub opis danej pozycji.
2. Stwórz sobie plan powtórek - lektury najlepiej powtarzać epokami. Dzięki takiemu podziałowi materiału łatwiej Ci będzie zrozumieć i skojarzyć lektury. Na początku warto zapoznać się z charakterystyką epoki, a następnie "przelecieć" przez lektury z tego okresu. Pozwoli to na lepsze kojarzenie wątków, motywów oraz specyfiki bohaterów literackich.
3. Staraj się zrozumieć dzieło, a nie zapamiętywać jego całą treść: "Przebiegając" przez lekturę może Ci się zdarzyć pominąć kilka ważnych informacji - ale bez obawy - rozumiejąc kontekst całego dzieła jesteś w stanie bez problemu poradzić sobie z maturalnym zadaniem i przeanalizować fragment tekstu, który dostaniesz.
4. Trzymaj się tego czego wymaga od ciebie zadanie - przede wszystkim przeczytaj uważnie (nawet kilka razy) treść zadania. Pisząc pracę nie zmyślaj, ponieważ łatwo możesz popełnić błędy merytoryczne. Trzymaj się tego co wiesz oraz tego co możesz wywnioskować z tekstu. Pamiętaj, że w podanym tekście zawartych jest naprawdę wiele odpowiedzi i informacji!
5. W pracy odnoś się do szerszego kontekstu całego dzieła lub epoki, z której pochodzi - pomoże Ci to zademonstrować wiedzę lub wręcz przeciwnie - inteligentnie ukryć niektóre jej braki.
6. Buduj wieloelementową analizę - nie skupiaj się w całej pracy tylko i wyłącznie na streszczaniu jednego najbardziej zapamiętanego przez ciebie fragmentu lektury - staraj się patrzeć na pracę z góry - wykorzystuj i łącz ze sobą analizę różnych aspektów - oczywiście wszystko w odniesieniu do zadania egzaminacyjnego.
7. Zaufaj tematowi - nie bój się pisać. Najczęściej maturalne zadania oraz teksty są tak skonstruowane, aby dać uczniowi możliwość wyciągnięcia ogromnej dawki informacji właśnie z tekstu - to właśnie na nim przede wszystkim należy się skupić. (Pamiętajcie o tym szczególnie pisząc maturę na poziomie podstawowym, na poziomie rozszerzonym wymagana jest także znajomość cech artystycznych danego tekstu).
8. Nie masz pomysłu na pracę? Nie wiesz od czego zacząć? Pamiętaj: nigdy nie wpadaj w panikę - nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie masz bladego pojęcia o danej lekturze! Na spokojnie postaraj się umiejscowić ją sobie w czasie i w kontekście. Wyciągnij maksymalną dawkę informacji z analizowanego tekstu. Nawet z potencjalnej porażki można wyjść obronną ręką i stworzyć dobrą pracę. Najgorsze co możesz zrobić to oddać pustą kartkę.
Źródło: akademiapwn.pl
ostatnia zmiana: 2011-03-01