aplikacja Matura google play app store

Przykazania Perfekcyjnej Pamięci

Dział: dla maturzysty

Nauka jest najbardziej efektywna wówczas, gdy sprawia nam radość. PETER KLINE ("The Everyday Genius"; Wydaw. Great Ocean Publishers Inc.)

1. Staraj się być zainteresowany przedmiotem, którego się aktualnie uczysz, gdyż naukowcy dowiedli, że lepiej zapamiętujemy rzeczy budzące pozytywne emocje. Jeżeli mimo wszystko nie wykazujesz dużego zainteresowania (np. jesteś z natury umysłem ścisłym, a tu musisz wkuwać budowę okrzemki czy innego glona... :-) to postaraj się je chociażby wzmocnić przez korzystanie z atrakcyjnych źródeł jakimi mogą być np. bogato ilustrowane książki, multimedialne programy komputerowe, internet etc.

2. Im więcej informacji łączysz, tym więcej zapamiętujesz. (Jeannette Vos, Gordon Dryden; "Rewolucja w uczeniu"; Wydawnictwo Moderski i S-ka)

Podczas nauki angażuj jak najwięcej zmysłów - korzystaj z obrazu (rysuj, rób notatki etc.), dźwięku (mów na głos, słuchaj nagrań etc.) oraz ruchu (wystukuj rytm, spaceruj po pokoju etc.). Wykorzystując różne zmysły na raz zmuszasz umysł do wzmożonej koncentracji, a co z kolei powoduje lepsze przerzucanie wiadomości z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej, czyli usprawnia zapamiętywanie. Postaraj się też rozpoznać, który zmysł podczas nauki najbardziej Ci odpowiada, a co ważniejsze, przynosi największe efekty (tzn. czy jesteś wzrokowcem, słuchowcem czy kinestetykiem) i używaj go w pierwszej kolejności.

3. Jesteś tym co jesz. (Brain i Roberta Morgan; "Brain Food"; Wydawnictwo Pan Books)

Twój mózg potrzebuje energii do sprawnego funkcjonowania, dlatego spożywaj duże ilości warzyw i owoców, które są źródłem glukozy i witamin. Nigdy też nie zapominaj o zjedzeniu śniadania - to dzięki temu najważniejszemu posiłkowi mózg (i cały organizm) ma dostarczoną energię po całonocnym odpoczynku.

4. Sleep deprivation makes you stupid, a w dosłownym tłumaczeniu: Brak snu czyni cię głupim. JAMES MAAS ("Herald Sun"; 28 lipca 1999 roku)

Jak twierdzi psycholog James Mass mózg potrzebuję 1 godzinę snu na każde 2 godziny pracy kiedy jesteśmy przebudzeni. Z prostych rachunków wynika, że 8 godzin to idealna liczba snu potrzebna przeciętnemu człowiekowi. Brak snu, twierdzi Maas, powoduje odnoszenie słabych efektów w pracy, skłonność do popełniania błędów, jest przyczyną wielu chorób a nawet śmierci. Potwierdzeniem o zbawiennym wpływie na naszą inteligencję właściwej porcji snu, może być fakt, że wybitny fizyk Albert Einstein sypiał średnio po 10 godzin dziennie. Poza inteligencją sen wpływa także na naszą urodę - wystarczy spojrzeć na dobrze wysypiającą się Sophię Loren czy Tinę Turner ;).

5. Jedyne głupie pytania to te, których nie zadajesz. PAUL MacCREADY

3x pytaj! Staraj się dowiedzieć wszystkiego co związane jest z danym tematem - idź do biblioteki, popytaj nauczyciela, poszukaj w internecie i wszędzie indziej gdzie Ci tylko przyjdzie do głowy. Wzmocni się Twoje zainteresowanie (patrz punkt 1), a także dowiesz się wielu nowych i interesujących rzeczy na poruszenie których, nie ma zazwyczaj czasu na lekcji.

6. Jeśli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz - również masz rację. HENRY FORD

Nie pozwól by ogarnęła Cię jakakolwiek chandra czy zmęczenie wywołane słabą wiarą we własne możliwości. Powtarzanie sobie słów w stylu ,,nigdy w życiu tego nie zapamiętam", ,,jestem za głupi, żeby się tego nauczyć" na pewno Ci nie pomogą, a wręcz przeciwnie - spowodują, że tak na prawdę nauczenie się tego materiału będzie o wiele trudniejsze. Dlatego zawsze kiedy zaczynasz łapać doła - zrób sobie krótką przerwę, przewietrz się i głowa do góry! Nie taki diabeł... :-)

7. Muzyka zmniejsza stres, łagodzi strach, dodaje energii i poprawia pamięć. Muzyka sprawia, że ludzie są mądrzejsi. JEANNETTE VOS ("The Music Revolution"; The Learning Web Ltd., Auckland, New Zealand)

Jak dowiódł bułgarski psychiatra i pedagog Georgij Łozanow muzyka ma zbawienny wpływ na zapamiętywanie. Jednak nie może to być dowolna muzyka, tylko taka, która pozwala na wyciszenie się - najlepsze są utwory barokowe i kompozycje takich twórców jak np. Vivaldi, Bach czy Haendel.

8.Trudności w nauce w 80% związane są ze stresem. Usuńmy stres, a znikną problemy z nauką. GORDON STOKES ("One Brain: Dyslexic Learning Correction and Brain Integration"; wydane przez organizację Three in One Concepts)

Stres w szkole, w domu, w pracy - jak widać jest on nieodłączną częścią naszego życia. Owszem, umiarkowany bywa mobilizujący do pracy, gdyż powoduje wydzielanie adrenaliny, która w odpowiednich ilościach wzmacnia ślady pamięciowe, jednak w zbyt dużych dawkach blokuje drogi prowadzące do zapisanych w pamięci wiadomości.

9. Mózg ludzki - trampolina, z której możemy się odbić w magiczny świat geniuszu. DILIP MUKERJEA (Dilip Mukerjea; "Superbrain"; Wydawnictwo Oxford University Press)

Odbijaj się od niej stosunkowo często, gdyż zapamiętując od razu część zapominamy. Ustal sobie plan powtórek danej partii materiału (np. za godzinę, za dzień, za tydzień, miesiąc itp.) oraz pamiętaj o tym, że żeby coś na dłużej przenieść do pamięci długotrwałej, liczba powtórek powinna być większa od liczby koniecznej do nauczenia się.

10. Staraj się zapamiętywać ze zrozumieniem.

Powyższy przykład chyba mówi sam za siebie: łatwiej zapamiętać i zrozumieć poprawnie zbudowane zdanie tworzące logiczną całość niż kilkuwyrazowy bezsensowny bełkot, czyż nie...?

Źródło: www.matura.oswiata.org.pl

Foto: duzezdjecia.pl


ostatnia zmiana: 2010-09-28
Komentarze
Polityka Prywatności