aplikacja Matura google play app store

Genetyka odpowiedzialna za słabe wyniki z czterech przedmiotów

Dział: dla maturzysty

Naukowcy z Florida State University (FSU) uważają, że DNA zawierające jeden lub więcej wariantów genów związanych z dopaminą (neuroprzekaźnikiem) ma wpływ na wyniki osiągane w szkole przez młodzież z historii, angielskiego, matematyki i nauk przyrodniczych.

"Wierzymy, że geny związane z dopaminą mają wpływ na średnią ocen, ponieważ już wcześniej łączono je z czynnikami dotyczącymi: szkolnych osiągnięć, przestępczości nastolatków, pamięci operacyjnej, inteligencji, możliwości poznawczych, czy ADHD" - powiedział Kevin Beaver z FSU College of Criminology and Criminal Justice.

Naukowcy, zanim doszli do takich wniosków, przebadali DNA i dane dotyczące stylu życia grupy 2,500 uczniów gimnazjów i szkół średnich.

"Odkryliśmy, że jeśli ilość pewnych wariantów genów związanych z dopaminą rosła, to średnia ocen malała w sposób znaczący" - tłumaczy Beaver. - "W dodatku wiemy, że uczniowie z niższą średnią ocen łatwiej podejmują działania antyspołeczne lub kryminalne oraz są mniej skłonni do dalszej nauki."

Amerykańscy uczeni znaleźli też związek między poszczególnymi wariantami genów związanych z dopaminą u danego ucznia, a jego średnią ocen z różnych przedmiotów.

Pojedynczy wariant genu DAT1, kodującego transporter dopaminy, miał tylko trochę negatywny wpływ na oceny z angielskiego i żadnego na matematykę, historię i nauki przyrodnicze.

Wariant w genu DRD2 (gen receptora dopaminowego) wiązał się ze znacząco negatywnym wpływem na oceny ze wszystkich tych przedmiotów.

Uczniowie z pojedynczym wariantem genu DRD4 (również gen receptora dopaminowego) mieli znacząco niższe oceny z angielskiego i matematyki, ale tylko trochę niższe z historii i nauk przyrodniczych.

Beaver uważa, że genetyczny wpływ na niską średnią ocen może być złagodzony przez czynniki środowiskowe, takie jak: charakterystyka szkoły, praca nauczycieli, czy zachowanie innych uczniów.

Źródło: PAP

Foto: edulandia.pl

ostatnia zmiana: 2010-09-16
Komentarze
Polityka Prywatności