Odpowiedź:
Przykładowe odpowiedzi

• Tadeusz Pszczołowski zwraca uwagę na właściwy dobór argumentów i środków retorycznych służących przekonywaniu ludzi do swoich racji. Również Gerwazy miał świadomość przydatności perswazji. Potrafił nakłonić szlachtę dobrzyńską do działania, np. wykorzystał pytania retoryczne, powołał się na autorytet Księdza Robaka oraz Napoleona, odwołał się w argumentacji do wyższego celu, czyli walki o niepodległość Polski. Konsekwencją przemowy Klucznika był najazd na dworek Sopliców.

• Gerwazy w podanym fragmencie „Pana Tadeusza” nakłania szlachtę do zajazdu na Sopliców. W swojej przemowie stosuje chwyty językowe, np. wykrzyknienia, zwroty do adresatów i pytania retoryczne, które mają przekonać słuchaczy do jego racji. Stara się w ten sposób kształtować ich postawę. Odnosi niewątpliwy sukces, ponieważ wszyscy ruszają „na Soplicę”.
schemat punktacji
2 pkt. – za wyjaśnienie sposobu oddziaływania Gerwazego na słuchaczy oraz wskazanie skutku jego działań na podstawie:
• podanego fragmentu
• całego utworu Adama Mickiewicza
• tekstu Tadeusza Pszczołowskiego

1 pkt – za wyjaśnienie sposobu oddziaływania Gerwazego na słuchaczy na podstawie podanego fragmentu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

0 pkt – za odpowiedź błędną lub brak odpowiedzi.

Uwaga.
W przypadku błędu rzeczowego dotyczącego „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza za rozwiązanie zadania należy przyznać 0 punktów.
Powrót do pytań