Odpowiedź:
Uwaga.
Uzasadnienie zdającego powinno być zgodne z przyjętym w rozwiązaniu rozstrzygnięciem i odnosić się do tekstu Tadeusza Pszczołowskiego.

Przykładowe odpowiedzi

• Z tekstu Tadeusza Pszczołowskiego wynika, że przekonywanie jest rodzajem dialogu, bo odbywa się przy udziale co najmniej dwóch osób, tj. osoby przekonującej i przekonywanej. Obie w akcie komunikacji występują zarówno w roli nadawcy, jak i odbiorcy komunikatu. Osoba przekonująca przedstawia swoje argumenty, a osoba przekonywana może z nimi polemizować.

• Z tekstu T. Pszczołowskiego nie wynika, że przekonywanie to dialog. Za dialog uważamy komunikację między dwiema najczęściej równorzędnymi osobami, autor wykazuje, iż przekonywanie to działanie jednostronne, nie ma więc wymiany informacji, a jest jedynie interpretacja przez jedną stronę racji drugiej.

• Z tekstu Tadeusza Pszczołowskiego nie wynika, że przekonywanie to rodzaj dialogu. Autor mówi o „wyrabianiu” odbiorcy komunikatu. Nie polega to na dyskusji, lecz na przekazywaniu informacji, aby zmienić zdanie odbiorcy. Uczestnicy nie wymieniają między sobą zdań – jedynie nadawca chce przekonać odbiorcę do pewnych racji. Nie wywiązuje się między nimi dialog, a tym bardziej dyskusja.
schemat punktacji
1 pkt – za rozstrzygnięcie wraz z poprawnym uzasadnieniem.
0 pkt – za odpowiedź niepełną lub niepoprawną albo brak odpowiedzi.
Powrót do pytań