Serwis Matura

Egzaminy maturalne z przedmiotów - porady

Porady dla maturzystów zdających język obcy nowożytny

Informacja dla maturzystów przystępujących do egzaminu pisemnego z języka obcego nowożytnego.

W związku ze zbliżającym się egzaminem maturalnym przypominamy, że podobnie jak w ubiegłym roku, będą wprowadzone równoległe wersje arkuszy z języków obcych.

Jednocześnie informujemy, że przy tematach wypowiedzi pisemnych na poziomie rozszerzonym pojawi się następująca adnotacja:

„Uwaga: jeśli praca zawierać będzie więcej niż 300 słów, otrzymasz za jej kompozycję 0 punktów".

Zasada ta wynika z aneksu do Informatora maturalnego opublikowanego we wrześniu 2006 roku i oznacza, że podany w poleceniu limit słów będzie konsekwentnie wymagany, co przyczyni się do wyrównania szans wszystkich zdających. Jeżeli zdający przekroczy limit słów o ponad 20% straci 4 punkty za kompozycję.

W pracy zdającego liczone są wszystkie wyrazy oddzielone spacją (jako jeden wyraz traktowane są formy skrócone, np. w języku angielskim - isn't, w języku niemieckim - gibt's, w języku francuskim - c'est). Wyjątek stanowią czasowniki rozdzielnie złożone w języku niemieckim, które liczone są zawsze jako jedno słowo.

O sukcesie na egzaminie decydują umiejętności językowe, jednak równie ważna jest znajomość obowiązujących kryteriów oceniania. Pozwala to napisać pracę w taki sposób, aby uzyskać optymalny wynik nie tracąc cennych punktów. Przede wszystkim należy pamiętać, aby praca była zgodna z tematem, ponieważ jest to kryterium nadrzędne, które warunkuje jej sprawdzanie.

Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z kryteriami oceniania zamieszczonymi w aneksie do Informatora maturalnego a poniżej przypominamy kilka istotnych zasad. Mamy nadzieję, że pomoże to każdemu maturzyście uzyskać jak najlepszy wynik.


POZIOM PODSTAWOWY

1. W krótkiej formie użytkowej nie przyznaje się punktu za poprawność, jeśli zdający uzyskał mniej niż 3 punkty za treść, czyli przekazał mniej niż 3 wymagane informacje.

2. W dłuższej formie użytkowej nie przyznaje się punktów za poprawność językową oraz bogactwo językowe, jeżeli praca liczy mniej niż 60 słów (50% wymaganego limitu) lub jeżeli zdający uzyskał mniej niż 2 punkty za treść, czyli przekazał mniej niż połowę wymaganych informacji.

3. W dłuższej formie użytkowej nie przyznaje się punktów za formę, jeżeli list zawiera mniej niż 3 z 5 obligatoryjnych elementów (zwrot grzecznościowy rozpoczynający list, wstęp, rozwinięcie, zakończenie oraz zwrot grzecznościowy kończący list).

POZIOM ROZSZERZONY

1. Jeśli praca liczy mniej niż 100 słów, zdający otrzymuje 0 punktów w kryterium poprawności językowej i kryterium bogactwa językowego.

2. W przypadku prac liczących powyżej 300 słów zdający otrzymuje 0 punktów za kompozycję pracy (niezależnie od stopnia realizacji pozostałych kryteriów).

3. Fragmenty podane w języku obcym w poleceniu (np. początek lub zakończenie opowiadania) nie są wliczane do ogólnej liczby słów w pracy zdającego.

4. W kryterium poprawności językowej, podobnie jak na poziomie podstawowym, obliczany jest procent błędów w pracy zdającego:
4 pkt. - błędy stanowiące od 0 do 5% liczby wszystkich wyrazów,
3 pkt. - błędy stanowiące powyżej 5%, nie więcej jednak niż 10% liczby wszystkich wyrazów, 2 pkt.- błędy stanowiące powyżej 10%, nie więcej jednak niż 15% liczby wszystkich wyrazów, 1 pkt.- błędy stanowiące powyżej 15%, nie więcej jednak niż 20% liczby wszystkich wyrazów, 0 pkt.- błędy stanowiące powyżej 20% wszystkich wyrazów.

uwaga: błędy ortograficzne i interpunkcyjne są liczone jako 0,5 błędu językowego

UWAGI OGÓLNE DOTYCZĄCE WYPOWIEDZI PISEMNYCH NA POZIOMIE PODSTAWOWYM I ROZSZERZONYM

1. Praca nieczytelna lub całkowicie niezgodna z poleceniem lub niekomunikatywna dla odbiorcy (np. napisana fonetycznie) nie podlega ocenie.

2. Praca odtworzona z podręcznika lub innego źródła nie jest uznawana za wypowiedź sformułowaną przez zdającego i nie podlega ocenie.

3. Fragmenty na zupełnie inny temat wyuczone na pamięć lub przepisane przez zdającego z innych źródeł oraz fragmenty pracy całkowicie niezgodne z treścią zadania, nienawiązujące do polecenia, a jednocześnie zaburzające spójność i logikę tekstu są zakreślane i nie są brane pod uwagę przy liczeniu słów i ocenie poprawności językowej oraz bogactwa językowego.

4. W punktacji wypowiedzi uwzględnia się stwierdzoną i udokumentowaną dysgrafię i dysortografię zdającego (błędy ortograficzne nie są brane pod uwagę przy ocenie poprawności językowej).


źródło: CKE

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku zaprasza na Drzwi Otwarte. Tegoroczne spotkanie odbędzie się pod hasłem „Zakochaj się w PWSZ-tce”. uczelnia chce przybliżyć młodzieży specyfiki uczelni wyższej oraz zaprezentowanie oferty dydaktycznej.
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy zaprasza wszystkich maturzystów na Dzień Otwarty. To doskonała okazja do zapoznania się z oferta edukacyjną uczelni.
Wyższa Szkoła Humanistyczna we Wrocławiu zaprasza wszystkich zainteresowanych na Drzwi Otwarte na kierunku Fizjoterapia. Zapoznaj się z ofertą dydaktyczną tej uczelni.
Wyższa Szkoła Humanistyczna we Wrocławiu zaprasza wszystkich zainteresowanych na Drzwi Otwarte na kierunku Fizjoterapia. Zapoznaj się z ofertą dydaktyczną tej uczelni.
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu zaprasza wszystkich zainteresowanych na Drzwi Otwarte. Osoby wiążące swoją przyszłość ze sztuką maja okazję zaczerpnąć informacje dotyczące zasad rekrutacji oraz warunków studiowania na uczelni.
Nie czekaj do października, już teraz poczuj się studentem Politechniki Wrocławskiej. Z myślą o Tobie otwieramy niektóre z naszych 460 laboratoriów i nowoczesnych sal wykładowych. Razem z kołami naukowymi i wykładowcami odkryj świat nowych technologii i postępu. To jedyna okazja by zobaczyć, to co zazwyczaj niedostępne. Poczuj zapach spalin bolidu Formuły Student zaprojektowanego przez naszych studentów, który z zdzierał opony m.in. na torze w Silverstone. Na własne ryzyko stań się świadkiem walki na elektronicznej arenie. Sprawdź jak zareaguje na Twój widok nasz interaktywny robot Samuel. Zobacz niecodzienne eksperymenty chemicznych kół naukowych.


Specjaliści od języków!
Uczymy 6 języków. Bezpłatne konwersacje bez ograniczeń. Rabaty dla studentów – 100zł rocznie! Rabaty za kontynuację. Polscy lektorzy, native speakerzy. Przygotowujemy do egzaminów FCE, CEA, CPE, ZD, ZMP. Matura, egzamin gimnazjalny – przygotuj się u nas!
Kursy językowe

LSBF_worldwide_logo.gif
LSBF is an innovative, global business school specializing in Bachelor Programmes, Masters Programmes (including MBAs, MIB, MSc), professional qualifications (ACCA, CIMA, CFA, CIM) as well as online studies. LSBF attracts the most talented and ambitious candidates from more than 150 countries worldwide.
More informations...
BC_kolor_niebieski140.gif
British Council
daje możliwość zdawania najpopularniejszych egzaminów brytyjskich w 21 miastach w Polsce. Organizujemy tam egzaminy Cambridge ESOL (m.in. FCE, CAE, CPE) oraz inne testy z angielskiego. W Warszawie i Krakowie możesz z nami zdać IELTS - test dla osób chcących studiować i pracować zagranicą.
Nasze Centra to:
*Doświadczenie *Innowacyjność *Profesjonalizm *Równe szanse dla wszystkich zdających
Dowiedz się więcej na www.britishcouncil.pl

WORK UK - płatne praktyki w hotelach i restauracjach w Wielkiej Brytanii. Zakwaterowanie | wyżywienie | szkolenie praktyczno–językowe przed wyjazdem | wyjazdy przez cały rok na 3 – 12 miesięcy.
Więcej>>>
 Kontakt      Zaloguj się