aplikacja Matura google play app store

Jak czytać ze zrozumieniem?

Dział: dla maturzysty

Przystępując do egzaminu maturalnego, każdy maturzysta powinien czytać płynnie i poprawnie, tzn. unikając np. przekręcania wyrazów. Szacując bardzo pobieżnie, można zaryzykować stwierdzenie, że około 20% maturzystów (różnych typów szkół) czyta zbyt wolno lub czyni błędy wszelkiego rodzaju, w tej pozornie banalnej czynności.

Sprawne czytanie zagwarantuje sukces, albowiem nie zabraknie czasu na rozwiązanie zadań. Rozumienie czytanego tekstu składa się
z odrębnych komponentów:
  • rozumienie poszczególnych słów,
  • rozumienie połączeń wyrazowych,
  • rozumienie połączeń zdań.
Rozumienie to czynność rozszyfrowywania oraz dekodowania.
Badania donoszą, iż sprawne i szybkie czytanie pozytywnie wpływa na rozumienie tekstu, które wzrasta o 30–40%. Tak więc osoby czytające wolno w znacznej mierze sytuują się w gorszej sytuacji. Dlaczego tak jest? Kiedy wolno dostarczamy mózgowi słowa, zaczynają zacierać się nam sensy. Osoby posługujące się szybką percepcją potrafią lepiej, precyzyjniej odpowiadać na kwestie dotyczące treści ukrytych w tekście.

Wyróżniamy dwie grupy czynników wpływających na
stopień zrozumienia. Obiektywne, związane z: poziomem nasycenia tekstu, informacjami, budową, stylem autora, środkami wyrazu, objętością tekstu, występowaniem ewentualnych tytułów i podtytułów. Patrząc na powyższe, każdy kto chce dobrze czytać, musi dobierać różnorakie teksty, zarówno tematycznie, jak i językowo, i prezentujące różną formę podawczą.

Czynniki subiektywne, łączące się z umiejętnościami czytelnika:
nastawienie na zrozumienie, kierowanie uwagi, poziom uogólniającego i abstrakcyjnego myślenia, indywidualne doświadczenia życiowe, stosunek do lektury, czyli cel czytania,
antycypacja (przewidywanie i domyślanie się tekstu przez skojarzenia), pamięć.

Ponieważ nad większością czynników człowiek ma kontrolę, proponuję przeczytać, zapamiętać kilka ważnych wiadomości dotyczących wspomagania poprawnego czytania, tak by od
tego przejść do czytania ze zrozumieniem.

Chcąc dobrze rozumieć tekst, z całą pewnością należy zastosować następujące procedury przed czytaniem.

ZASTANÓW SIĘ, JAKIE TREŚCI SUGERUJE TYTUŁ,
JAKIE TREŚCI ZE SOBĄ MOŻE NIEŚĆ,
PRZECZYTAJ TEKST,
ZRÓB MAPĘ MYŚLI,
POSTAW KILKA PYTAŃ DOTYCZĄCYCH NAJWAŻNIEJSZYCH KWESTII ZAWARTYCH W TEKŚCIE.
WYJAŚNIJ WSZYSTKIE NIEZROZUMIAŁE SŁOWA.

Tego typu postępowanie jest potrzebne tym, którzy z pewnym oporem podejmują się czytania, tłumacząc swą niechęć na różne sposoby. Jeśli zniechęca kogoś do obcowania z tekstem wolne
tempo czytania, to może w bardzo prosty sposób wspomóc tę czynność.

A oto garść dobrych rad podpowiadających jak zwiększyć ekonomikę czytania:
  • Prawie natychmiastową poprawę uzyskuje się dzięki zastosowaniu wskaźnika, choćby w postaci ołówka. Będzie on śledził tekst, a za nim powędrują oczy. Zdyscyplinuje więc naszą pracę wzrokiem. Wpłynie na koncentrację.
  • Jednym z czynników spowalniających czytanie jest wewnętrzna fonetyzacja. Jest to powtarzanie w myślach czytanych słów. Aby wyeliminować tę przeszkodę, warto czytać teksty i jednocześnie na głos mówić jakiś tekst. Rzecz cała wygląda tak, jakbyśmy chcieli zagłuszyć nasze powtarzane myśli. Na początku nie będzie to proste ćwiczenie, ale daje wymierne efekty.
  • Szybkość czytania podnosi poszerzenie pola widzenia. Szerokie pole widzenia pozwala objąć wzrokiem dużą liczbę znaków, a tym samym przyswoić dużą porcję informacji. W czasie czytania wydaje się nam, że nasze oczy płynnie przesuwają się po tekście. W rzeczywistości jednak oczy jakby „skaczą” po tekście. Jak ćwiczyć tę zdolność? Wystarczy narysować w tekście pionową linię dzielącą stronę na trzy, a potem na dwie części. Czytanie takiego tekstu polega na kontroli pracy oka. Najpierw przesuwamy oczy trzy, a potem dwa razy na wers.
Źródło: www.cke.edu.pl

data ostatniej modyfikacji: 2010-10-22 11:16:16
Komentarze
Ostatnie:
22.09.2019 19:56
Dodał(a): ~Bartek
I co zdałeś?
1.05.2015 21:17
Dodał(a): ~zero
kurwa i tak nie zdam
Polityka Prywatności